Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Amerikanët kanë mësuar përmbajtje dhe britanikët kanë pushuar së qeni konservator - të gjitha me qëllim që të kënaqin publikun e pasur të Botës së Vjetër. Por, duke luajtur në të njëjtën fushë, në Rusi ata u gjetën në anët e kundërta të kufijve të luksit

Atëherë, në dimër, Cadillac ishte thjesht pa fat. Në një udhë të thellë të mbuluar nga dëbora, ku, dukej, vetëm një traktor mund të kalonte, makina u ul fort në bark. Allshtë i gjithë faji im: Kam harruar që automjeti me katër rrota i kryqëzuesit është me aftësi të kufizuara, dhe nxitua të sulmoj jashtë rrugës. Rrotat e përparme, të mbështetura nga një motor 300 kuaj fuqi, hapën menjëherë vrima të thella dhe ulën makinën.

Një javë më vonë, Jaguar F-Pace kaloi nëpër të njëjtin vend pa vështirësi. Por kushtet ishin fillimisht të pabarabarta: së pari, veshja kishte kohë të shkrihej së pari, dhe pastaj të ngrihej, dhe, së dyti, F-Pace nuk mund të bëhet mono-drive edhe me qëllim të keq. Por, sinqerisht, nëse do të kisha një zgjedhje në atë moment se çfarë saktësisht të thellohesha në dëborë, unë prapë do të zgjidhja Cadillac.

F-Pace duket shumë pretencioze dhe e shtrenjtë, kështu që është psikologjikisht e vështirë ta drejtosh drejt në të panjohurën. Por XT5 me pamje duket e palëkundur - është një gungë, megjithëse e prerë mirë, por nga pamja e jashtme është shumë e fortë. Si si provë, vozitja me të gjitha rrotat e lidhura në kohë rehabiliton makinën për aventura me dëborë, duke përhapur në mënyrë shumë efikase tërheqjen pa një aludim të mbinxehjes së tufës qendrore. Por Jaguar në kushte të ngjashme nuk do të fajësonte asgjë - nuk ka asnjë vajzë në zakonet e crossover.

Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Në fillim të verës, kur makinat me gaz parkuan më në fund afër, papritmas u bë e paqartë se si Cadillac mund të konsiderohej i vrazhdë - nën rrezet e diellit, shpërndarja e LED-ve dhe vija e kromit të lyer në një mënyrë krejt tjetër. Stili i facetuar është shumë i mirë, dhe madje edhe pak shkëlqim i fryrë i kromit i përshtatet.

Jaguar i shikon pak nga poshtë të gjitha këto - në këtë çift ai luan rolin e një snobi. Si dhe një shprehje paksa krenare në fytyrën e tij me një ndjenjë të lexueshme të epërsisë së tij edhe mbi pronarin. Një siluetë sportive squat me optikë të ngushtë dhe vrimat e hundës të ekspozuara të marrjes së ajrit bëjnë një pretendim të fuqishëm për shpejtësinë, dhe largësia e lartë nga toka dhe pjesa e përparme e dukshme tregojnë se kjo makinë është e fortë dhe e madhe.

Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Dhe e vërteta është e madhe, shoferi është i befasuar, duke kërcyer në sallonin e lartë me një fillim të vrapimit. Pronari, i cili ka treguar shkathtësi, ende përshëndetet nga makina ftohtë në kuptimin e drejtpërdrejtë dhe figurativ. Brendësia është e përmbajtur, pothuajse modeste, pak shkëlqim me bordurë kromi të dorezave dhe alumini të pastruar të rondele të selektorit automatik të transmetimit, duke ftohur këndshëm dorën. Më saktësisht, jo modeste, por më parë, duke mos u përpjekur menjëherë të lutemi me bizhuteri të lira. Për fat të mirë, ai mbeti mjaft i lehtë, edhe në një makinë kaq informale për Jaguar.

🚀Më shumë për temën:
  Test i shkurtër: Nissan Juke 1.6 Accenta Sport Naito (86 kW)

Sediljet me cilësi të lartë nuk kërkojnë të mësohen, por elektronika në bord është komplekse. Jo vetëm që kontrolli i ngrohjes së sediljes është i fshehur në menunë e sistemit të mediave me prekje, por vetë ndërfaqja nuk është aspak e qartë. Sistemi mediatik i Cadillac është gjithashtu sfidues, dhe kontrollet me të gjitha prekjet janë të diskutueshme. Por animacioni është vërtet i mirë dhe sistemi nuk është inferior ndaj konkurrentëve për sa i përket stokut të funksioneve. Ja tingulli për një amator, madje edhe me markën e respektuar Bose në altoparlantë. Isshtë i pasur, por me detaje të dobëta, dhe është i përshtatshëm vetëm për dashamirët modest të muzikës. Meridiani opsional në makinën britanike tingëllon më i gjerë, me lëng dhe me cilësi të lartë.

Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Të futesh në vendin e pasëm të Jaguar është edhe më e vështirë - nuk duhet të ngjitesh vetëm lart, por edhe të përkulësh kokën, duke u përkulur në pragun e ngushtë të derës. Duket e gjerë brenda, por në mes ka një tunel të fuqishëm qendror, dhe pjesa e mesme e divanit është e vështirë. XT5 është shumë më mikpritëse - dyshemeja në pjesën e pasme është pothuajse e sheshtë, dhe distanca nga sediljet e përparme është me të vërtetë e madhe. Për më tepër, karriget po zhvendosen - duket se "Amerikan" është seriozisht i njohur me termin "prakticitet".

Në bagazhin e vogël të XT5, si në ndarjen e disa Skoda të përparuara, ka një ndarje rrëshqitëse në binarë dhe një rrjet për sigurimin e bagazheve. Së fundi, ekziston një shirit tërheqës nën dyshemenë e ngritur, i cili vendoset nën kapakun e lëvizshëm të parakolpit të pasëm. Por ndarja e F-Pace është më e madhe si parazgjedhje: 530 litra kundrejt 450 amerikane. Këtu shkuan centimetrat "e humbur" të rreshtit të dytë. Për sa i përket përfundimit, ekziston barazia: tapiceri për gjumë të butë dhe disqe elektrike me sensorë këmbësh janë në dispozicion në të dy makinat.

Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Në Cadillac, ju nuk keni nevojë të hidheni, por të shkoni. Makina detyrimisht shtyn timonin prapa - ky funksion është në dispozicion për një anglez vetëm për një pagesë shtesë. Sediljet e përparme janë të mbushura fort në stilin evropian dhe me përqafime të forta të mbështetëseve anësore. Do të doja ta quaja brendësinë e pasur me një bollëk prej lëkure dhe druri dixhital: të gjithë çelësat janë të ndjeshëm në prekje ose duken ashtu, dhe në vend të pajisjeve - një ekran shumëngjyrësh. Ekziston edhe një fole për një telefon me karikim pa tel.

Më në fund, në vend të një pasqyre me pamje të pasme, Cadillac ka një ekran me kamera të gjerë, i cili transmeton vazhdimisht atë që po ndodh nga prapa, dhe në një version të pasqyruar. Vërtetë, këndet e shikimit janë të pazakonta, por sapo të shikoni foton e ndritshme dhe me lëng, nuk dëshironi të ktheheni përsëri në pasqyrë (është akoma atje). Gjëja më e mahnitshme është se secila nga kamerat (pamja e pasme dhe parkimi) ka rondelen e vet - një ndihmë e paçmuar gjatë lakimit të rrugës metropolitane.

🚀Më shumë për temën:
  Me pak fjalë: Volkswagen Multivan DMR 2.0 TDI (103 kW) Comfortline
Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

E megjithatë ekziston një ndjenjë se inxhinierët amerikanë ishin pak të shkathët, dhe vozitja me rrota me aftësi të kufizuara përherë është një provë e drejtpërdrejtë e kësaj. Si dhe sistemi start-stop i pa shkëputshëm: motori nuk mbyllet në ndalesa vetëm në modalitetin manual të kutisë. Në përgjithësi, ata ishin shumë të zgjuar.

Nuk ka ankesa në lidhje me funksionin e fikjes së dy cilindrave - kjo nuk ndikon në cilësinë e udhëtimit në asnjë mënyrë, duke ofruar një lojë interesante të ekonomisë me përpjekjet për të sjellë në ekran simbolin e gjelbër "V4" përsëri dhe përsëri. Por duhet vetëm të nënkuptohet me pedalin e gazit në dëshirën për të përshpejtuar, ikona ndryshon në "V6" jo më pak të këndshme, dhe motori i ajrosur natyrshëm fillon të kryejë pjesën e tij të denjë.

Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Akoma, ka diçka në "gjashtëdhjetat" atmosferike që po largohen. Të paktën, gjëmim i rrafshët, i rrafshët dhe i ngurtë me frekuencë të ulët. Cadillac nuk nxiton në një vorbull me kokë, nuk dridhet nga lëvizja më e vogël e pedalit të gazit dhe nuk shteron histerik kot. Tërheqja duhet të kërkohet, dhe pastaj XT5 do të tregojë karakter - i fortë, por jo i përafërt. Ai ndihet mirë në pistë dhe ky fluturim nuk shoqërohet me djegien rituale të benzinës. Për një motor atmosferik, V6 amerikan është mjaft ekonomik. Ekziston edhe një modalitet sportiv, dhe lëvizje me të gjitha rrotat në të njëjtën kohë, por nuk e ndryshon thelbësisht karakterin e saj, përveç që e bën makinën pak më të lëvizshme. Kutia funksionon saktësisht në secilën prej mënyrave dhe ndalesa e nisjes me zjarr të shpejtë shpejt pushon të sforcohet.

Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Sipas specifikimeve, turbo F-Pace është më efikas në karburant, por duhet të furnizohet më shpesh. Dhe çështja, me sa duket, është se thjesht nuk funksionon të ngasësh me qetësi. Kompresori tre-litërsh "gjashtë" është i lig, kërkon një qëndrim skrupuloz me pedalin në kushte urbane dhe lehtësisht ndez shoferin aktiv me një përgjigje të menjëhershme dhe të mprehtë. Me një bilbil të kompresorit dhe një zhurmë të shkarkimit të zagarit, Jaguar fillon dhe përshpejton menjëherë - i vrazhdë, por shumë efikas. Dhe nuk kërkon as transferimin e njësive në modalitetin sportiv. Pra, "automatiku" funksionon që të përputhet - shpejt, por jo shumë delikatesisht.

Në qoshe Jaguar gllabëron me pasion, duke i dhënë kënaqësi të vërtetë. Nga katër opsionet e mundshme të pezullimit, ne morëm pranverën R-Sport, dhe me të F-Pace është me të vërtetë sportive. Ka rrotulla, por ato janë mjaft treguese, dhe mënyra se si shasia qëndron në rrugë është vetëm e lavdërueshme. Sidoqoftë, timoni, si të gjitha modelet e tjera të markës, është shumë i ndjeshëm dhe informues. Me këtë nuk do të relaksoheni. Dhe në modalitetet civile, pezullimi ende trondit kalorësit, sikur të ankohet për cilësinë e kanavacës.

🚀Më shumë për temën:
  Testo makinën Cadillac Escalade
Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Cadillac ndihet më e thjeshtë dhe më e lehtë për tu trajtuar kur ngisni shpejt se sa Jaguar i tërbuar. Dhe në modalitetin sportiv, kur transmetimi me të gjitha rrotat jep me forcë pak më shumë tërheqje, bëhet gjithashtu lojëra të fatit. Timoni nuk është i saktë dhe transparent i stilit amerikan, por nuk shqetëson shoferin me ashpërsi të tepruar. Dhe makina i trajton udhëtarët me kujdes edhe në rrota të mëdha 20 inç. Shasi e mirë, e formuar sipas modeleve evropiane me cilësi të lartë. Por situata me frenat është më e keqe - pas Jaguar, pedali Сadillac kërkon përpjekje shumë më të forta.

Në përgjithësi, Cadillac nuk është më një burrë i trashë: "Amerikani" vesh një tuta dhe rregullon në mënyrë aktive trupin e tij sipas metodave më në modë. Britaniku, si zakonisht, nuk është urrejtës për përdorimin e grushtave të tij, sepse ai studioi boks që nga fëmijëria. Ai ruan sjellje për të tijat - ata që janë në klub dhe ata që kuptojnë se për çfarë bëhet fjalë marka Jaguar.

Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Hendeku i çmimeve midis versioneve të pajisura mirë të XT5 dhe F-Pace nuk është aq i madh, por ligji rus i vendos ato në anët e kundërta të konceptit të luksit. Baza Cadillac është më pak se 39 dollarë dhe benzina F-Pace është më shumë se kaq. Por kjo nuk do të thotë aspak se disa prej tyre nuk mund të konsiderohen një crossover luksoz.

Lloji i trupitTurizëmTurizëm
Përmasat (gjatësia /

gjerësia / lartësia), mm
4815 / 1903 / 16984731 / 1936 / 1651
Baza e rrotave, mm28572874
Pesha e frenimit, kg19401820
lloji i motoritBenzinë, V6Benzinë, V6 turbo
Vëllimi i punës, metra kub cm36492995
Fuqia, kf me në rpm314 në 6700340 në 6500
Maks. i freskët moment,

Nm në rpm
367 në 5000450 në 4500
Transmisioni, ngas8-të Kutia e shpejtësisë automatike, e plotë8-të Kutia e shpejtësisë automatike, e plotë
Maks. shpejtësia, km / orë210250
Përshpejtimi në 100 km / orë, s7,05,8
Konsumi i karburantit, l

(qytet / autostradë / e përzier)
14,1 / 7,6 / 10,012,2 / 7,1 / 8,9
Vëllimi i trungut, l450530
Çmimi nga, $.39 43548 693

Redaktorët janë mirënjohës për administratën e fshatit Spas-Kamenka për ndihmën e tyre në organizimin e xhirimit.

 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Provoni makinën Cadillac XT5 kundër Jaguar F-Pace

Shto një koment