Makinë provë Lexus UX
 

Disa pyetje shumë të rëndësishme dhe të vështira në lidhje me Lexusin më të volitshëm për të cilin ndoshta ju interesoni

Nëse mund t'i surprizoni suedezët primarë me diçka, atëherë sigurisht jo dyshemetë prej druri në qendrat tregtare, kuzhinën italiane në metro ose pastrimin e detyrueshëm të së shtunës për bankierët. Makinat e këndshme janë një çështje tjetër. Pagat mesatare në Suedi kanë kaluar prej kohësh mbi 2 dollarë, por skandinavët ende preferojnë karrocat gri me naftë. Prandaj, linja e Lexus UX të ndritshme në qendër të Stokholmit ndaloi jetën në metropol për një kohë.

UX gjithashtu më shpërqendroi shumë, dhe si tjetër: Lexus nuk ka prodhuar kurrë një model kaq kompakt më parë. Po, kishte një CT hibride, por japonezët nuk kishin akoma kryqëzime të vogla. Sigurisht, UX nuk pretendon të konsiderohet si risia kryesore e sezonit, por patjetër që doli të ishte një ndalim shfaqjesh. Me siguri, do të ketë shumë pyetje për Lexus UX - ne do t'i përgjigjemi atyre kryesore:

Si ndryshon Lexus UX nga Toyota C-HR?

Pothuajse të gjithë. Po, makineritë janë ndërtuar në të njëjtën platformë GA-C dhe, në përputhje me rrethanat, janë pothuajse identike në madhësi. Të dy markat po përpiqen të flirtojnë me një audiencë të re me ndihmën e ndërveprimeve kompakte. Por kjo është në letër - në realitet, gjithçka është shumë më e komplikuar.

 
Makinë provë Lexus UX

Krahasimi i Lexus UX me Toyota C-HR është si të kërkoni pullat e Volkswagen Tiguan në një Lamborghini Urus. Të dy makinat janë prodhuar nga i njëjti shqetësim, dhe është normale që kryqëzimet e shokëve të klasës të përdorin zgjidhje të ngjashme teknike. Dallimi është në perceptimin. UX nuk e humbi hijeshinë e modeleve më të vjetra Lexus, dhe Toyota fillimisht nuk u përpoq ta afronte C-HR më afër vëllait të tij më të përparuar. Nëse është më e thjeshtë, ndryshimi midis tyre është në nivelet e zbukurimit dhe cilësimet e shasisë. Dhe është kolosale.

Jetoni Lexus UX aq të ndritshëm sa fotografitë?

Fotografi të automjeteve kanë një zakon të kuptueshëm për të xhiruar makina të vogla nga poshtë. Në rastin e UX, vetëm dëmtoi. Unë e kuptoj idenë e tregtarëve, të cilët ndoshta e vendosën këtë detyrë: ata donin që Lexus-i më i ri të dukej më i madh se sa është në të vërtetë. Por, në madhësinë kompakte të UX qëndron e gjithë bukuria e saj.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Lexus UX vs Volvo XC40
Makinë provë Lexus UX

Çuditërisht, projektuesit e Lexus ishin në gjendje të ruanin të gjithë elementët stilistikë të modeleve të vjetra - ata thjesht ndryshuan përmasat. E mbani mend grilën e tyre të gishtit të nënshkrimit? Këtu është saktësisht si në NX, vetëm pak më i vogël. Harqet e rrotave në UX janë pothuajse si RX i ri, por pak i shkallëzuar. Nuk kishte vend të mjaftueshëm vetëm për bumerangët e optikës së kokës, kështu që ato u futën direkt në fenerët. Por zgjidhja më e habitshme është LED "kryqi" midis llambave të majta dhe të djathtë.

 
Pra, çfarë është: një hatchback apo është një crossover?

Lexus-i më i vogël drejton mirë - ka një pezullim adaptiv me amortizues të kontrolluar në mënyrë elektronike dhe qendrën më të ulët të gravitetit në klasë. Pezullimi mund të personalizohet: sistemi AVS ose do ta bëjë atë të duket sportiv në lis ose do ta relaksojë atë sa më shumë që të jetë e mundur. Sigurisht, ndryshimi midis "Comfort" dhe "Sport +" nuk është aq i rëndësishëm sa në rastin e pneumës, por ju patjetër që mund ta ndjeni atë.

Makinë provë Lexus UX

Përforcuesi elektrik është gjithashtu i rregulluar mirë: UX është po aq i mirë si në shpejtësitë e qytetit në intervalin 30-70 km / orë, kur timoni jep sintetikë, ashtu edhe në autostradë - këtu timoni është i mbushur me pajisjet e nevojshme pesha

Pastrimi nga toka 160 mm, versionet me të gjitha rrotat dhe një çantë mbrojtëse plastike e trupit janë një lëvizje e qartë e racës së kryqëzimit të UX. Sigurisht, ai nuk e ka atë hapësirë ​​sigurie për të gatuar papastërtitë diku në një daçë në rajonin e Tulës, por një rrugë verore dhe bordura dimërore për UX nuk do të jetë patjetër problem. Pra, në realitetet e sotme të tregut, Lexus UX është një ndërthurje urbane.

Makinë provë Lexus UX
A duhet të paguani ekstra për drejtimin me katër rrota?

Së pari, le të hedhim një vështrim në versionet. Në Rusi, si në tregjet e tjera, do të ketë dy mundësi UX: 200 dhe 250H. E para është vozitje me rrota të përparme, me një benzinë ​​prej dy litrash që aspiron 150 kf. dhe një variator. E dyta është vozitje me të gjitha rrotat, me të njëjtin motor dy litërsh, por që ndihmohet nga një motor elektrik. Në total, hibridi prodhon 178 kf.

🚀Më shumë për temën:
  Testojeni Lexus RX të azhurnuar

Në letër, makina me të gjitha rrotat dhe UX më e fuqishme është më e shpejtë se benzina - 8,5 sekonda kundrejt 9,2 sekonda me 100 km / orë. Por në rrugë, ndryshimi pothuajse nuk ndihet: të dy kanë dinamikë të mjaftueshme për qytetin. Një tjetër gjë është sjellja në shtigje të shpejta dredha-dredha në afërsi të Stokholmit. Këtu ndryshimi në peshë tashmë po ndikonte: hibridi është 140 kg më i rëndë se versioni UX200, kështu që eksitimi u humb pak.

Makinë provë Lexus UX

Do të më pëlqente të shihja një UX paksa të "ngrohur" - me një "katër" me super karikim 2,0 litërsh me 238 kf. (si në NX), lëvizja me të gjitha rrotat dhe dinamika me 6 s deri në 100 km / orë. Pas prezantimit në periferi, madje i kërkova inxhinierë japonezë për këtë. "Ndoshta po mendojmë, por ende nuk kemi vendosur asgjë", siguroi paksa një prej tyre.

 

Ekziston një ndjenjë që 200WD UX nuk është patjetër e nevojshme në qytet. UX150 gjithashtu do të përballet me detyrat që do të vendosen para tij. Përveç kësaj, pyetja për shumë do të zhduket vetvetiu kur Lexus shpall listën e çmimeve: ndryshimi në çmim midis versionit me XNUMX kuaj fuqi dhe Lexus hibrid do të jetë patjetër i rëndësishëm.

Makinë provë Lexus UX
Çfarë ka në "bazën" e tij?

Premium Evropian nuk ka qenë i trembur për sallonet e rrobave dhe llambat halogjene për një kohë të gjatë. Lexus vendosi të mos bënte një revolucion, kështu që shkoi pothuajse në të njëjtën mënyrë, por me disa rezerva. Po, baza UX200 nuk ka lëkurë, kamera dhe madje edhe sensorë parkimi, por paketa Eco tashmë përfshin fenerë LED, fenerë dhe elektrik dore. Ekzistojnë gjithashtu rrota aliazh 17 inç, klima me dy zona, sistemi i monitorimit të presionit të gomave, kontrolli i lundrimit dhe multimedia e mirë me një ekran me ngjyra.

Opsioni më i përparuar është Luxury (për 250H). Do të ketë, për shembull, kamera të gjithanshme, tapiceri lëkure, sedilje elektrike, një ekran projeksioni, një derë elektrike e pestë, një ekran i madh multimedial, si dhe sisteme navigimi dhe sigurie aktive (mbajtja e korsisë, frenimi automatik dhe të tjera) .

🚀Më shumë për temën:
  Testojeni Octavia Scout, Vesta, Mazda CX-5 dhe Lexus GS F
Makinë provë Lexus UX
Sa kushton UX dhe kush është konkurrenti i saj?

Lexus premton të nxjerrë listën e plotë të çmimeve për UX në nëntor. Por tani mund të supozojmë se UX i nivelit të lartë do të kushtojë afërsisht e njëjtë me bazën NX - domethënë rreth 32-700 dollarë. Çmimi fillestar për versionet me rrota të përparme do të jetë rreth 34-000 $.

Konkurrenti kryesor i Lexus UX është Mercedes GLA (nga 29 dollarë). Megjithatë, natyrisht, japonezët do të debatojnë me BMW X700 (nga 2 dollarë), Volvo XC26 (nga 300 dollarë) dhe Jaguar E-Pace (nga 40 dollarë). Për më tepër, Audi Q28 i ri vjen së shpejti.

Karta kryesore e UX-së është dizajni i ndritshëm dhe shumë harmonik. Japonezët nuk u përpoqën ta pikturonin nga e para, siç bëjnë shpesh evropianët kur hyjnë në një segment të ri për veten e tyre, por thjesht zvogëluan NX dhe RX më të vjetër. Eksperimenti ishte padyshim një sukses - suedezët do ta konfirmojnë.

Lexus UX 200Lexus UX 250H
LlojKryqëzimKryqëzim
Размеры

(gjatësia / gjerësia / lartësia), mm
4495 / 1840 / 15404495 / 1840 / 1540
Baza e rrotave, mm26402640
Pastrimi i tokës, mm160160
Vëllimi i trungut, l227227
Pesha e frenimit, kg1460 - 15401600 - 1680
Pesha bruto, kg19802110
lloji i motoritBenzinë, atmosferikeHibride
Vëllimi i punës, metra kub cm19871987
Maks. fuqia,

hp (në rpm)
150 / 6600178 / 6700
Maks. i freskët moment,

Nm (në rpm)
202 / 4300205 / 4400
Lloji i makinës, transmetimiFront, variatorI plotë, variator
Maks. shpejtësia, km / orë190177
Përshpejtimi nga 0 në 100 km / orë, s9,28,5
Çmimi nga, USDNuk është njoftuarNuk është njoftuar
ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Lexus UX

Shto një koment