Test drive Bugatti Veyron 16.4 Super Sport: sa më shumë, aq më shumë
 

Test drive Bugatti Veyron 16.4 Super Sport: sa më shumë, aq më shumë

Ai vendosi një rekord botëror korrikun e kaluar dhe ne aktualisht po e testojmë atë në rrugë. Bugatti më dinamik ka përqendruar një sasi të pabesueshme shpejtësie dhe komoditeti falë mbështetjes dehëse të një motori turbo 1200 cilindra që prodhon XNUMX kf.

Jemi diku në fshat spanjoll kur dëgjohet e qeshura e qetë. Shkon nga lart - ku Ettore Bugatti ulet në renë e tij si një fron, dhe poshtë tij, Bugatti Veyron 16.4 Super Sport gradualisht ngroh motorin. Më në fund, ndoshta mendoi themeluesi i kompanisë, më në fund ne e kemi armatosur Veyron me mjaft fuqi. Deri më tani, fuqia ishte 1001 kf, por sot versioni sportiv ka një 1200 të pabesueshme, për të mos përmendur çift rrotulluesin prej 1500 metra Njutoni. Turbo-karikues dhe ftohës më të mëdhenj, shpërndarja e ajrit e optimizuar dhe aerodinamika më e mirë e veçojnë Super Sportin nga Veyron "i rregullt". Kjo do ta kishte kënaqur babanë e kompanisë - në fund të fundit, në vitet '30 ai i dha botës, ndër të tjera, Royale - një limuzinë me një motor në linjë me tetë cilindra 12,7 litra. Kur u pyet për shpejtësinë e makinës, Bugatti u përgjigj: "Në ingranazhin e dytë, 150 km / orë, në të tretin - aq sa ju pëlqen". Kjo na kthen përsëri në Veyron Super Sport. Ai gjithashtu mund të lëvizë në çdo kohë aq shpejt sa dëshiron piloti i tij. Testuesi i fabrikës Pierre-Henri Raphael e vërtetoi këtë në korrik në rrugën e gjatë të VW në Era-Lesin me një shpejtësi mesatare prej 431 km / h - një rekord botëror për një makinë prodhuese.

Një stuhi në horizont

Kjo është e drejtë - makina të prodhimit! Në fund të fundit, fabrika alsasiane në Molsheim synon të prodhojë 40 kopje të Super Sport. Dhe zhurma rreth rekordit botëror duhet të ketë pëlqyer një tjetër zot të makinave - kreu i shqetësimit të VW Ferdinand Pich. Duke komentuar problemet aerodinamike që shkaktuan që makina të rrokulliset në 1999. Mercedes nga seria Le Mans, ai vuri në dukje se shqetësimi i tij gjithashtu kreu teste të fshehura në epokën e Lessen, por atëherë nuk kishte pilotët më të mirë në bord - gjë që Raphael nuk kishte gjasa per tu informuar. E njëjta gjë - përpara dhe kufijtë deri në 415 km / orë Veyron shtrihet jo në një autostradë asfalti me kthesa të rritura, por në një rrugë dytësore spanjolle. Çelësi special që hap shpejtësinë maksimale mbetet në xhepin tonë.

 
🚀Më shumë për temën:
  Opel Mokka 1.6 CDTi (100 kW) Cosmo

Edhe nëse hedhim një lot keqardhje për këtë, ai humbet menjëherë në lumenj gëzimi të sinqertë. Edhe lopët, të mësuara të fluturojnë para tyre me super biçikleta të mbytura, shikojnë stuhinë monstruoze prej 1,8 tonësh në horizont në një pjesë të sekondës pasi komandohen përmes pedalit të djathtë. Nëse një fillim i suksesshëm mund të shihet nga autografi i lënë nga gomat në asfalt. Nëse katër vija të trasha të zeza janë të gjata rreth 25 metra, ju jeni mirë. Kufiri prej 200 km / h bie pas 6,7 sekondave, 300 arrihet pas tetë të tjera. Tani plaku Ettore po qeshte nga veshi në vesh. Kur porositë për motorët e tij me tetë cilindra mbaruan gjatë krizës ekonomike, ai shpejt i mblodhi ato në makina hekurudhore, në të cilat djali i tij Jean vendosi menjëherë një rekord shpejtësie. Njësia e sotme me 16 cilindra në formë W, e cila thith deri në katër tonë ajër në orë dhe trondit valvulat e shkarkimit të turbo-karikuesve të saj me pasion ndërsa evakuon gazin, sugjeron që trenat e shpejtë do të fillojnë më në fund të vijnë në kohë me të.

Pedali poshtë

Një person do të ketë katër tonë ajër në muaj. Nëse ai nuk po mban frymën, siç bëmë në një rrugë të kontrolluar dobët. Kur pedali është plotësisht i shtypur, turbo-mbushësit fishkëllijnë me ngarkesë të plotë, sikur krijon një vakum të përgjithshëm. Transmisioni me tufë të dyfishtë ndërron marshin pas ingranazhit, dhe kafsha tetë litërshe duket plotësisht indiferente ndaj raportit të ingranazhit të zgjedhur. Pas kilometrash të gjatë shtrirjesh të drejta, ka kthesa të papritura të njëpasnjëshme të njëtrajtshme që na japin një vështrim të përshpejtimit anësor prej 1,4 g dhe na bindin për përfitimet e pranverës së ngushtë dhe cilësimet e stabilizuesit, si dhe amortizatorët e rinj Sachs nga Bugatti. Tërheqja sigurohet nga një lëvizje e dyfishtë, dhe qëndrueshmëria sigurohet nga një monokok karboni i përforcuar.

 
🚀Më shumë për temën:
  Test drive Bugatti Chiron Pur Sport: më i lehtë dhe më agresiv - pamje paraprake

Në këtë mjedis të ekuilibruar me kujdes, i cili rregullon deri diku edhe këndin e krahut të pasmë, sistemin e drejtimit dhe me një ritëm super-sportiv, mund të përgjigjet ulur dhe i pjekur, si në një limuzinë, ndërsa pasagjerët përjetojnë probleme të frymëmarrjes.

A ju interesuam? Pastaj shpejt vendosni një depozitë prej më shumë se gjysmë milioni euro dhe jini të durueshëm deri në vjeshtë. Nëse jeni një nga kandidatët tipikë të Super Sportit, mund të ndryshoni kohën e pritjes duke fluturuar me Veyron tuaj "të rregullt".

teksti: Jorn Thomas

detaje teknike

Bugatti Veyron 16.4 Super Sport
Vëllimi i punës-
Pushtet1200 k.s. në 6400 rpm
max.

çift ​​rrotullues

-
përshpejtim

0-100 km / orë

 

2,5 sek
Distancat e frenimit

me shpejtësi 100 km / orë

-
Shpejtësi të lartë415 km / orë
Konsumi mesatar

karburantit në provë

-
Çmimi bazë1 euro në Gjermani
ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Bugatti Veyron 16.4 Super Sport: sa më shumë, aq më shumë

Shto një koment