Test drive Brabus 700 6 × 6: Apokalipsi tani
 

Test drive Brabus 700 6 × 6: Apokalipsi tani

Ka gjëra në këtë botë që është e vështirë të përshkruhen ose kategorizohen në çfarëdo baze.

Mercedes është padyshim një kompani që ka fituar një numër të madh superlativash ndër vite. Dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse pas krijimit të makinës së parë në historinë e njerëzimit, marka filloi të përpiqet të ofrojë më të mirën nga më të mirat. Epo, mrekullia teknologjike që tani shfaqet para nesh gjithashtu dëshiron qartë të jetë "më e mira" në shumë mënyra. Bazuar në modelin tonë të njohur G, specialistët e modifikimit ekstrem Brabus kanë krijuar një kamionçinë me një taksi gjigante, katër vende të ndara, një zonë të hapur ngarkesash, tre akse, një gjatësi trupi prej 5,80 metrash, një hapësirë ​​nga toka 46 centimetra dhe një draft maksimal. nga një metër. Përbindësh të tillë janë përdorur prej kohësh nga ushtria australiane, por në rrugë, veçanërisht në Evropë, makina duket si një fatkeqësi natyrore e afërt.

Katër tonë peshë të vdekur

I armatosur deri në dhëmbë me pesë brava diferenciale, ingranazhe zvarritëse, SUV profesionistë dhe një kompresor autonom në bord, ky G 63 AMG 6x6 duket se është gati të marrë përsipër sfidat që mund të hasë kudo në botë. Nëse kjo makinë nuk shkon askund, duhet të mbështeteni te një makinë zinxhir, një nëndetëse ose një helikopter ... Motori 5,4 litërsh V8 biturbo mund të trajtojë lehtësisht peshën prej katër tonësh të Brabus 700 6 × 6. Njësia në fjalë është një shtesë e përsosur për këtë automjet me gjashtë rrota, i cili duket si mjeti perfekt për apokalipsin e afërt.

 

Fakti që kjo makinë u krijua nga Brabus nuk habiti askënd - në fund të fundit, kjo kompani tradicionalisht pëlqen të përdorë produktet AMG si bazë për krijimin e zhvillimeve edhe më ekstreme. Edhe pse ky përbindësh me një çmim bazë prej 451 euro nuk fal në vetvete, inxhinierët nga Bottrop vendosën të vendosnin motorin e tyre binjak turbo V010 të etiketuar B8S-63 nën kapuç, duke rezultuar në Mercedes ekstrem që shndërrohet në Brabus 700 700x6, i cili falë turbo-karikuesve të rinj. si dhe ndryshimet në katalizatorët dhe sistemin e shkarkimit, prodhon një mahnitëse 6 kf. 700 Nm është vlera maksimale e shtytjes - e kufizuar në mënyrë elektronike ...

🚀Më shumë për temën:
  BMW 335i Cabrio: metali i rëndë

Prania e motorit B63S-700 rrit çmimin me 17 euro, por shpejtësia maksimale mbetet e pandryshuar. Limitedshtë e kufizuar në 731 km / orë - dhe shyqyr Zotit. Për shkak se gjigandi me tre boshte, shumë përpara se të arrinte 160 km / orë, ua bën të qartë të gjithëve se rrotat 100 inç nuk duan të ndjekin drejtimin e tyre të paepur. Edhe në një sipërfaqe krejtësisht të sheshtë, një kamionçinë me gjerësi 37 metra vazhdimisht lëkundet në një drejtim ose në një tjetër, dhe sistemi i drejtimit, i cili praktikisht nuk ka reagime adekuate, patjetër që nuk e bën më të lehtë për shoferin të luftojë arbitraritetin e një makine të rëndë.

Një pamje që nuk kalon kurrë pa u vënë re

 

Me Brabus 700 6 × 6, mund të jeni i sigurt se nuk do të qëndroni pa u vënë re - kurrë, askund. Nga makinat e tjera, njerëzit na shikojnë me sy të gjerë dhe shprehjet e tyre në fytyrat e tyre rrezatojnë nga befasia në frikën e plotë. Këmbësorët dhe çiklistët thjesht ngrijnë në vend dhe qëndrojnë me gojën hapur. Arsyeja për këtë reagim nuk është vetëm trupi monstruoz dhe 30 drita LED gjatë ditës, por edhe tingulli frikësues i sistemit të shkarkimit sportiv Brabus. Po, me të vërtetë, mund të funksionojë në mënyrë të qetë, aktivizuar nga një buton në timon. Por kjo makinë zgjon instiktet më elementare tek njerëzit dhe, ne e pranojmë me gjithë zemër, vendosëm të lëmë valvulat në sistemin e shkarkimit të hapur. Edhe gazi më i lehtë shoqërohet nga ulërima e V8, e cila mund të shkaktojë shqetësime. Kemi një ndjenjë kaq të çuditshme sa tani po dëgjohemi në Detroit, Dubai dhe Shën Petersburg në të njëjtën kohë. Dhe ndoshta më tej ...

Me mbytje të plotë, gjilpëra e tahometrit arrin në 6000 ndarje, dhe përshpejtimi nga vendndodhja në 100 km / orë zgjat 7,4 sekonda. Në një makinë kompakte, kjo arritje mund të quhet thjesht "e shpejtë", por në Brabus 700 6x6 gjithçka duket "dramatike". Fakti është që pasi të ngjitni shkallët elektrike (një zgjidhje jashtëzakonisht praktike, e cila gjithsesi kushton 10 591 euro nga njëra anë!), Ju nuk mund të mos ndiheni si një kamion i gatshëm për të pushtuar Malet Shkëmbore. sesa në makinë.

🚀Më shumë për temën:
  Testoni Audi A5 kundër BMW Serisë 4 dhe Mercedes C-Class

Nga ana tjetër, pjesa e brendshme, e bërë prej lëkure origjinale me cilësi të lartë dhe Alcantara, është një kënaqësi. Gjë që në fakt e bën të vështirë për t'iu përgjigjur pyetjes se çfarë lloj makine është - një luftëtar pa kompromis ose një send luksoz për argëtim. Në çdo rast, Brabus e ka pajisur provën 700 6x6 me çfarëdo që të shkon në mendje, kështu që çmimi i makinës është diku në rajonin prej 600 euro. Një shumë përrallore - nuk ka dy mendime. Thënë kjo, nëse apokalipsi po vjen, ne do të dëshironim që Brabus 000 700x6 të ishte në anën tonë. Këtu është - për çdo rast ...

Teksti: Michael Harnishfeger

Foto: Beate Jeske

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Brabus 700 6 × 6: Apokalipsi tani

Shto një koment