Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe
 

Dy makina të ndryshme nga dy pjesë të ndryshme të botës kryejnë të njëjtin funksion shoqëror - ato mbajnë familje të mëdha dhe numrin e tyre të pafund të gjërave.

Brendshme elegant dhe lehtësia e kontrollit apo një motor i fuqishëm dhe një bagazh i gjerë? Zgjedhja e një kryqëzimi të madh familjar rezulton të mos jetë aq e lehtë. Sidomos kur bëhet fjalë për klasikët e zhanrit, nga njëra anë, dhe një model krejtësisht të ri, të cilin e dinë vetëm adhuruesit e markës, nga ana tjetër.

Peugeot 5008 i ri është shumë i ngjashëm me vëllain e vogël të 3008 - performanca e jashtme e bazës së përparme të makinave është pothuajse identike. Fenerët llastik me LED, forma të rrumbullakëta të lakuara dhe një grilë e gjerë e bënë makinën të dallohej në turmë. Ata e shikojnë atë në bllokime të trafikut, pyesin për karakteristikat dhe çmimin, por për disa arsye ata nuk shikojnë në sallon. Dhe më kot, sepse pjesa e brendshme e makinës është edhe më interesante. Të inspiruar nga aviacioni, dizajnerët e Peugeot ndërtuan një panel kontrolli me gjithçka që nënkupton: një levë të kutisë së shpejtësisë, butonat e levës dhe një timon.

Ngjyrat e brendshme të 5008 janë të ndritshme, por modeste. Dizajni i panelit dixhital mund të ndryshohet nga përmbajtja (më shumë / më pak të dhëna), si dhe nga ngjyra (në të kuqe agresive ose të bardhë ekonomike). Menuja përmban cilësime masazhi, "aromë" (tre aroma për të zgjedhur) dhe "ndriçim të brendshëm", kur drita e butë blu përhapet nën konsolën qendrore, në mbajtëse kupash dhe në anët e dyerve.

 
Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe

Lojërat me dritë janë të huaja për Hyundai Santa Fe të fortë. Çdo gjë këtu është përshtatur për prakticitetin: për shembull, crossover do të kënaqë edhe pasagjerët e rreshtit të pasëm me anën e shpinës dhe cilësimet e shtrirjes së sediljeve. Lëkura është e butë, me qepje të bukura dhe vija anatomike nën shpinë. Ndryshe nga francezi, burri korean jo vetëm që mund të ngrohë jastëkët e rreshtit të parë, por edhe t'i ftojë ato. Për më tepër, ventilimi dhe ngrohja ndizen vetë, bazuar në temperaturën në bord - thjesht duhet të vendosni një shënim në cilësimet. Komode!

Masazh, rregullime elektrike dhe kujtesa e pozicioneve të sediljes së shoferit, animi i timonit dhe arritja - e gjithë kjo është gjithashtu në makinë. Sediljet duken të pasura, por kjo nuk i bën ata të rehatshëm - pjesa e pasme është e ngurtë. Gjithçka është si të blini një karrige zyre statusi: ose komode ose e bukur. Por sedilja e pasagjerit gjithashtu ka rregullime elektrike, dhe ato mund të kontrollohen nga shoferi dhe pasagjeri në rreshtin e pasmë, sepse ato janë të vendosura në anën mbi mbështetësen qendrore.

Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe

Kamare të gjera dera, një kuti voluminoze për mbështetëse - kjo makinë ka vend për tu akomoduar. Pasagjerët e rreshtit të pasmë do të jenë shumë të gjerë, nëse dëshironi, mund të ulni krahun e gjerë me dy mbajtëse kupash.

 
🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Hyundai Creta

Trungjet janë një histori tjetër. Në Hyundai Santa Fe, është i madh edhe me rreshtin e tretë të sediljeve të palosura (328 litra). Me vendet e rreshtit të dytë dhe të tretë të palosur në maksimum, lirohen 2019 litra. Por Peugeot 5008 nuk ka pothuajse asnjë bagazh - në vend të tij, rreshti i tretë i sediljeve është i vendosur. Dhe nëse e ngrini atë, atëherë nuk do të ketë ku të palosë diçka pak a shumë voluminoze. 165 litra kanë mbetur prapa karrigeve dhe vetëm disa çanta këpucësh do të vendosen atje. Kjo është ndoshta arsyeja pse francezët instaluan montimet Isofix në të gjitha jastëkët e rreshtit të dytë. Kjo do të thotë, nëse ka tre fëmijë në familje, atëherë të gjitha vendet e makinës ose përforcuesit qëndrojnë në rreshtin e dytë, dhe bagazhi mbetet me një vëllim prej 952 litra. Vëllimet maksimale mund të arrihen duke palosur të gjitha vendet në përgjithësi, me përjashtim të shoferit - atëherë 2 litra janë lëshuar tashmë.

Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe
Kundrat për dy

Pika e Santa Fe është gjysmë analoge (takometër dhe matës karburanti në anët), gjysmë dixhitale (kompjuter në bord dhe shpejtësimatës në qendër). Ashtu si një konkurrent, ai gjithashtu ndryshon ngjyrën në varësi të zgjedhjes së stilit të vozitjes: jeshile eko, e kuqe sportive ose blu standarde. Në xhamin e përparmë figura e shpejtësisë së lëvizjes kopjohet. Santa Fe di të lexojë shenjat e kufirit të shpejtësisë, por nuk i shfaq ato në projeksion - ju mund t'i shihni kufizimet vetëm në ekranin kryesor të sistemit mediatik.

Peugeot ka ngjyra më të buta. Vendndodhja e rregullt e shoferit është e pazakontë - mbi timon, por është e lehtë të mësohesh. Aty shfaqen shenjat e kufirit të shpejtësisë, të cilat makina gjithashtu i lexon. Shikimi i tyre para jush është më i përshtatshëm se hedhja e syve në hartë.

Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe

Ekrani mediatik i Hyundai është i integruar në një ekran të veçantë, sikur në momentin e fundit të ishte ngulur në një pult. Ekrani është i ndjeshëm në prekje, por ka edhe butona të dublikuar dhe rrota dore në anët. Grafikisht, sistemi nuk i plotëson standardet evropiane; unë do të doja të zëvendësoja navigimin me piksele me hartat Google nga telefoni, i cili është i lidhur përmes lidhësit përkatës USB pranë kutisë së karikimit pa tel. Cilësia e imazhit në ekranin e madh të cilësimeve 5008 është më e mirë, gjithashtu është i disponueshëm edhe karikimi pa tel.

Nuk është e lehtë për koreanët të konkurrojnë me sistemet mediatike evropiane, por në rastin e Peugeot, ekziston ende një shans. Sepse e njëjta Hyundai CarPlay është akorduar më mirë. Peugeot nuk ka navigim bazë, hartat funksionojnë vetëm nga telefoni dhe sistemi mediatik shtrin imazhin e telefonit në pikse. Kamera e pasme e francezit është me cilësi sinqerisht të dobët. Çuditërisht, gjenerata e mëparshme 5008, e cila nuk ishte shitur në Rusi, kishte një imazh shumë më të qartë. Kamera e pasme e Hyundai është gjithashtu e paqartë, me vija pixel. Prandaj, nuk ka fare fitues në këtë pyetje.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Zanafilla GV80 dhe G80
Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe
Në rrugë të ndryshme

Timoni i Santa Fe është i lehtë vetëm në statikë, dhe ndërsa ngasni me shpejtësi bëhet i rëndë, i mbushur me përpjekje aq shumë sa edhe manovrimi i lehtë në korsi është i vështirë - gjithmonë duhet ta mbani timonin me të dy duart. Pedali i gazit është i ngushtë, Koreane përshpejton dembelisht, por pas 80 km / orë ndihet e gjithë pesha e kësaj makine - ngadalësohet me ngurrim.

 

Të gjitha njësitë janë të izoluara mirë, dhe dritaret në versionin tonë të Santa Fe janë dyfish, kështu që nuk ka zhurmë të jashtëzakonshme në makinë. Edhe zhurma e një motori turbodiesel me 200 kuaj fuqi nuk dëgjohet brenda. Çiftëzohet me një "automatik" me tetë shpejtësi, makina lëviz pa probleme, kalon shpejt në një ingranazh më të lartë, duke kursyer karburant nafte. Nëse dëshironi t'i jepni makinës më shumë jetë, mund ta kaloni në modalitetin sportiv me butonin "Sport" - atëherë transmetimet vonohen pak më gjatë. Ju nuk duhet të prisni një udhëtim bixhozi nga Santa Fe, është mjaft i qëndrueshëm, i bërë me një theks në maturinë e shoferit.

Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe

Me një ritëm të ngadaltë, të gjitha parregullsitë e vogla të rrugës depërtojnë në kabinën - dridhjet transmetohen në timon, në rregull, në sedilje. Sikur të hysh në një rrugë me zhavorr përfshin një masazh të të gjithë sallonit, ky dridhje e vogël është kaq e ndjeshme. Me një rritje të shpejtësisë, kjo pengesë është e nivelizuar - dhe Hyundai kthehet në një makinë pothuajse ideale për sa i përket komoditetit të udhëtimit, me një ritëm gjatësor pothuajse minimal.

Por 5008 i gjerë është një kënaqësi për të vozitur me të gjitha shpejtësitë. Timoni është i lehtë dhe transferon shpejt manovrat në njësi, makina është shumë e parashikueshme në reagime dhe zhytet shpejt në kthesa. Lëkundja është pothuajse e padukshme, dhe për një udhëtim më argëtues, ekziston një modalitet sportiv që vonon përgjigjen e kutisë dhe shton gravitetin në timon. Francezi gjithashtu transferon parregullsi të vogla në sallon. Dhe me nxitim energjik, lidhja e kalibruar në mënyrë perfekte midis motorit dhe kutisë së shpejtësisë me gjashtë shpejtësi ndihet shumë mirë. Nafta në 5008 është më e zhurmshme, por konsumi i naftës është disa litra më pak.

🚀Më shumë për temën:
  Testi i grilave: Toyota Corolla SD 1.4 D-4D Luna
Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe

Ndryshe nga konkurrenti, Santa Fe është i pajisur me një sistem lëvizës me të gjitha rrotat me kyçje të tufës, gjë që e bën atë lider në fuoristradë. Francezi me cilësimet e tij elektronike, të cilat mund të ndryshohen në varësi të rrugës në rondele të tastierës qendrore ("Norma", "Snow", "Dirt" dhe "Sand"), është në gjendje të përballojë dritën jashtë rrugës afër vendbanimet në Rigën e Re, por fshati i paqartë, pista afër Tulës nuk ishte më për të.

Kush është kush

Inxhinierët pajisën të dy makinat me paketa sigurie aktive. Për Koreanin, një paketë e tillë përfshin një lundrim adaptiv, një sistem gjurmimi për shënimet e korsive dhe mbajtjen në korsi (vetura drejtohet vetë), një sistem i shmangies së përplasjes që mund të ndalojë makinën, duke ndjekur një zonë të vdekur me frenim në rast korsie shndërrohet në pengesë. Peugeot 5008 mund të porositet me dritë automatike në kthesë, lundrim përshtatës, sistem anti-përplasje për të ndaluar, sensor në distancë, ndihmë për kalimin e korsisë, monitorim të pikës së verbër dhe monitorim të lodhjes së drejtuesit.

Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe

Këto kryqëzime konsiderohen konkurrentë në treg, por gjithsesi kanë blerës të ndryshëm. Nëse nevoja për vëllime të mëdha e tejkalon kënaqësinë e ngasjes, padyshim që zgjedhja do të bjerë te mbikalesa koreane. Por nëse operacioni i përditshëm nënkupton emocione të këndshme dhe nuk ka nevojë të mbani borde në daçë, atëherë francezi do të dashurohet me të gjithë familjen për një kohë të gjatë.


LlojKryqëzimKryqëzim
Размеры

(gjatësia, gjerësia, lartësia), mm
4641 / 1844 / 16404770 / 1890 / 1680
Baza e rrotave, mm28402765
Pesha e frenimit, kg16152030
Vëllimi i trungut, l165 / 952 / 2042328 / 1016 / 2019
lloji i motoritNaftëNaftë
Vëllimi i punës, metra kub cm19972199
Fuqia, kf me në rpm150 / 4000200 / 3800
Maks. i freskët moment,

Nm në rpm
370 në 2000440 në 1750-2750
Transmisioni, ngasAKP6, përparaAKP8, e plotë
Maks. shpejtësia, km / orë200203
Nxitimi 0-100 km / orë, s9,89,4
Konsumi i karburantit (cikël i përzier), l5,57,5
Çmimi nga, $.27 49531 949
 

 

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë Peugeot 5008 vs Hyundai Santa Fe

Shto një koment