Makinë provë BMW 740Le xDrive: tingulli i heshtjes

Përmbajtje

Versioni hibrid plug-in i serive 7 jep një pamje interesante të filozofisë së anijes

BMW XNUMX i përket një shtrese thjesht elitare të industrisë së automobilave, ku superlativa nuk është një fenomen, por një pjesë e detyrueshme e repertorit të secilit prej përfaqësuesve të tij.

Sot, Seria 7 nuk është vetëm flamuri i gamës së modeleve luksoze me bazë në Mynih, por edhe një nga automjetet më të rehatshme dhe të teknologjisë së lartë të prodhimit në planet në tërësi. Nëse jeni duke kërkuar edhe më shumë luks dhe personalitet, gjithçka që duhet të bëni është të përqendroheni te Rolls-Royce dhe Bentley.

Makinë provë BMW 740Le xDrive: tingulli i heshtjes

Ndërsa për disa mund të tingëllojë paksa retrogradë, në mendjen e autorit të këtij artikulli, ideja e një transmetimi ideal për një makinë me aftësitë e një BMW 7 Series është më sinonim me mënyrat madhështore të një njësie të fuqishme me të paktën gjashtë cilindra.

Dhe jo domosdoshmërisht me një kombinim të një motori me katër cilindra benzinë ​​dhe një makinë elektrike. Të them të drejtën, mbase kjo është arsyeja pse versioni hibrid plug-in i "shtatë" befasoi më shumë sesa pritej, dhe në një kuptim patjetër pozitiv.

Efikasiteti dhe harmonia

Motori i mirënjohur dy litërsh me katër cilindra benzinë ​​me një kapacitet prej 258 kf. është i kombinuar me një motor elektrik të integruar në transmisionin automatik me tetë shpejtësi, i cili ushqehet nga një bateri në pjesën e pasme të automjetit.

Në teori, kapaciteti i baterisë duhet të jetë i mjaftueshëm për të kaluar 45 kilometra në energji elektrike, në kushte reale makina arrin një kilometrazh elektrik prej rreth 30 km, e cila është gjithashtu një arritje mjaft e denjë.

Makinë provë BMW 740Le xDrive: tingulli i heshtjes

Frika se akustika e një motori relativisht të vogël nuk do të përputhet me karakterin e rafinuar të këtij aristokrati me katër rrota është e kotë - timbri karakteristik i një motori me katër cilindra ndihet vetëm në mbytje të plotë, në të gjitha situatat e tjera në kabinën 740Le xDrive mbetet çuditërisht e qetë.

🚀Më shumë për temën:
  Test i shkurtër: BMW 320i xDrive Gran Turismo

Për më tepër, për shkak të faktit se kur ngasni pa tërheqje, njësia e benzinës është e fikur në çdo moment të përshtatshëm, për sa i përket komoditetit akustik, versioni hibrid bëhet në të vërtetë mbajtësi i rekordit në të gjithë linjën e "shtatë".

Po aq e mrekullueshme është mënyra se si inxhinierët BMW kanë arritur një ndjenjë pedale krejtësisht natyrale të frenimit, pasi aftësia për të ndjerë kalimin nga frenimi elektrik në atë mekanik është praktikisht zero.

Nëse vozisni në një mjedis urban me një bateri plotësisht të ngarkuar në fillimin e parë, ka më shumë të ngjarë të arrini konsumin e karburantit afër fabrikës. Me një cikël më të gjatë ngasjeje të përzier, konsumi mesatar është rreth 9 litra në qindra kilometra.

Makinë provë BMW 740Le xDrive: tingulli i heshtjes

Heshtja dhe lumturia

Sidoqoftë, përvoja që jep kjo makinë gjatë udhëtimit është shumë më e rëndësishme. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se iPerformance 740e nuk ishte menduar të ishte një model kompromisi, në të cilin parametrat mjedisorë janë në kurriz të luksit klasik - përkundrazi.

Makina mund të porositet me makinë me të gjitha rrotat, në një version me një rrotë, si dhe me të gjitha opsionet e mundshme për "shtatë", duke përfshirë vendet autonome me funksion masazhi në rreshtin e dytë. Edhe pa qenë adhurues i këtij lloji të makinave, vështirë se mund të mbetet indiferent ndaj ndjenjës së pabesueshme të qetësisë dhe lumturisë që krijon BMW 740Le xDrive iPerformance - siç është përmendur tashmë, e vetmja gjë që dëgjohet në bord është heshtja e plotë dhe ndriçimi i ambientit.

Dhe cilësia e jashtëzakonshme e materialeve dhe mjeshtërisë krijon një atmosferë tepër fisnike. Kombinimi i ulëseve ultra të rehatshme dhe pezullimit të ajrit me një sistem kontrolli adaptiv që thith pothuajse çdo gunga në rrugë duhet të ndihet i gjallë për tu kuptuar plotësisht.

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Makinë provë BMW 740Le xDrive: tingulli i heshtjes

Shto një koment