Test drive Bentley Continental V8 S kundrejt Mercedes-AMG S 63: dy çekiç me avull
 

Test drive Bentley Continental V8 S kundrejt Mercedes-AMG S 63: dy çekiç me avull

Mercedes-AMG S 63 Coupé i ri dhe mosha e nderit Bentley Continental GT V8 S ka fuqi pothuajse të pakufishme

Si Mercedes-AMG S 63 Coupé i ri, ashtu edhe fisniku Bentley Continental GT V8 S kanë fuqi pothuajse të pakufishme, por nuk janë njohur mirë nga entuziastët dinamikë të vozitjes. Të paktën kjo ishte deri vonë. Një duel i vështirë në të gjitha aspektet, duke premtuar shumë lavdi.

Kohët e fundit kemi biseduar me zyrën e shtypit të AMG. Bëhej fjalë për gjëra të ndryshme - që A-Class do të marrë një motor me 381 kf, Mercedes-AMG GT Series Black dhe kur më në fund do të na dorëzohet. Më në fund, pas disa temave të vogla, kemi ardhur te Mercedes-AMG S 63 Coupé. Kolegët pyetën pse nuk kishim shkruar ende asgjë për të. "Epo, sepse revista jonë është një makinë sportive!" "Ha ha ha, por ai po bën shumë mirë!" "Seriozisht?" - "Po vërtet!" Kështu që supa u blua.

Tani duhet të kruhemi. Në thelb, ne nuk u besojmë deklaratave të përfaqësuesve të markave - nuk ka asgjë personale në lidhje me këtë, vetëm një çështje etike profesionale. Në rastin e versionit AMG të S-Class me dy dyer, kësaj i shtohet edhe fakti që është - si ta vendosim atë në mënyrë më diplomatike? - nga vetë pamja e tij nuk jep përshtypjen e të qenit veçanërisht i lëvizshëm: ijet femërore, sediljet e trasha, një pult masiv me shumë fryrje, të ngjashme me barkun e vogël. Por të dhënat themelore flasin në favor të saj: një bosht më i shkurtër se një sedan, një pistë më e gjerë dhe - nëse dëshiron - një kabinë me dy fuqi me cilësime të veçanta sportive.

 

Bentley Continental GT V8 S - shumë e vjetër, por përgjithmonë e re

Përveç kësaj, rivali Bentley Continental GT kurrë nuk ishte në rrezik të konsiderohej shumë i hollë - ai thjesht arriti me shumë hijeshi të largonte vëmendjen nga çështjet e dukshme të peshës - për shembull, me detaje të vogla si kapakët e valvulave metalike me një emblemë, me mobilje piktoreske ose drejtpërdrejt përmes terapisë së shokut në Monaco Yellow. I shkon për shtat! Dhe ai po bën edhe diçka tjetër - pas dymbëdhjetë vjet prodhimi, ai nuk do të plaket. Ndoshta kjo është për shkak të kujdesit të ndërgjegjshëm për trupin e tij - në vitin 2011 ai iu nënshtrua një pamje gjithëpërfshirëse të fytyrës; një tjetër, më i vogël, i cili do të merret me blindat kryesore, do të shfaqet në vitin e ardhshëm model. Një arsye tjetër për jetëgjatësinë e saj është se ajo vazhdon të zotërojë rolin për të cilin ishte menduar që nga zhvillimi i saj.

Nëse, sigurisht, nuk jeni dakord që në fillim aftësitë e tij janë shumë të kufizuara. Sepse, si më parë, modeli bazohet në VW Phaeton. Nuk e di nëse keni drejtuar një makinë të tillë, por për sa i përket dinamikës së rrugës është thjesht e tmerrshme. Nga kjo rrjedh se, pavarësisht sesi përpiqeni ta shtyni Bentley Continental në një sjellje më fleksibël, në një moment ju do të arrini në mënyrë të pashmangshme një pikë përtej së cilës nuk mund të bëhet asgjë. Dhe tani jemi pikërisht në këtë pikë.

 
🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë Bentley Mulsanne

Problemi i vetëm është se Bentley nuk dëshiron ta durojë këtë dhe ofron gjithnjë e më shumë mundësi të reja "më dinamike" njëra pas tjetrës. Shumë modele Speed ​​mund të kalojnë ende për ta sepse, të paktën në drejtimin e duhur, ata ishin dhe janë me të vërtetë të shpejtë. Sidoqoftë, të gjithë të tjerët, siç janë Supersports ose GT3-R i kohëve të fundit, ose nuk arritën të provojnë pretendimet e tyre ose shmangin me kujdes përplasjet e drejtpërdrejta.

Bentley Continental V2324 S peshon 8 kilogramë.

Gjithashtu heroi i provës sonë është Bentley Continental V8 S, i cili me shijen e tij paksa të hidhur është ndoshta më harmoniku nga të gjithë, i ngarkuar me premtime që nuk mund të përmbushen kurrë. Këtu ata shkruajnë për sportivitetin, shkathtësinë, reagimin e mprehtë dhe madje edhe një dimension të ri. Kjo nuk është absolutisht e vërtetë - edhe komoditeti legjendar i ngasjes. Vetëm kur shohim modelin në sfondin e anëtarëve të tjerë të familjes - V8 normale dhe pjesa ballore më solide, por më e rëndë W12 - ne mund të kuptojmë tashmë, edhe pse pjesërisht, se çfarë do të thoshin ato.

Vini re se ndryshimet në modelin S nuk janë aspak sipërfaqësore. Trupi ra me 10 milimetra dhe gjithçka u bë më e fortë dhe më e fortë - konstantat e pranverës në pjesën e përparme (45%) dhe në pjesën e pasme (33%) pezullimi, montimet e motorit - 70 përqind, stabilizuesit - 54 përqind. ... Me të drejtë, kjo do të ndryshonte thelbësisht shasinë e çdo makine të rregullt, por në Bentley Continental V8 S, ju mund ta ndjeni ndryshimin vetëm me majë të gishtave - me një kthesë pak më të ngushtë dhe reagime më konkrete të rrugës. Çdo efekt tjetër që mund të lindë në raste të tjera ose nuk do të shpaloset fare këtu, ose thjesht shtypet nga një masë e madhe. 2324 kilogramë është një goditje e fuqishme për dinamikën anësore, e cila nuk është domosdoshmërisht një nokaut - ndërsa Cayenne dhe modele të tjera të ngjashme janë dëshmi mbresëlënëse për atë që mund të arrihet në dy tonë e diçka.

Bentley Continental GT V8 S dridhet fort

Jo, problemi kryesor i Bentley është se nuk mund të trajtojë peshën e tij. Kjo do të thotë që në vend që të kontrollohen në ndonjë mënyrë, për shembull nga sistemet anti-goditje, ato lëkunden në varësi të drejtimit të nxitimit të aplikuar - majtas, djathtas, përpara dhe prapa. Vazhdimisht me pasoja të rënda dhe jo vetëm me ngarje ekstreme.

 

Edhe në jetën e përditshme, trupi lëviz vazhdimisht: me frena më të forta, Bentley Continental V8 S qëndron pothuajse përpara, gjatë përshpejtimit ngre hundën, nga ana tjetër anon fort në anën e boshtit vertikal. Ju ndoshta keni parë turmat që lëkunden në ngjarje dhe koncerte sportive. Kjo është afërsisht ajo që ndieni në Kontinentale. Me një stil drejtimi më të kujdesshëm, lëvizjet e trupit mund të mbahen brenda kufijve të caktuar, por në pistë nuk mund të bëni asgjë me paund që ju shtyjnë para dhe prapa.

🚀Më shumë për temën:
  Test: odakoda Citigo 1.0 55 kW 3v Elegance

Në çdo rast, burimi i vetëm i dinamikës është motori - një motor me katër litra bi-turbo me 528 kf, duke tërhequr përpara një makinë me dy faza me një kapacitet prej 680 Newton metra. Tingëllon si transmetimi në një jaht motorik dhe prandaj përshtatet në mënyrë të përsosur në stilin e përgjithshëm. Në provën e referimit, karburantet me shpejtësi e bëjnë presionin e sistemit dhe ju shtyjnë fuqishëm përpara, përpara se automatiku, pas një sasie tërheqëse të mirë, të përsërisë punën që nga fillimi. Kështu përfaqësuesi i Bentley tregon fytyrën e tij të dytë, fytyrën e qetë, të lumtur dhe pa ngarkesë të GT. Dhe gjithçka - e brendshme dhe e jashtme - njerëzit që vazhdimisht kërkojnë më shumë prej tij, duhet të marrin parasysh atë që është shkruar në emër të këtij modeli.

Mercedes S 63 AMG 4Matic Coupé me dinamikë spacer

Ky nuk është rasti me Mercedes - ka edhe më shumë, por edhe më shumë, por nuk është e lehtë për t’u parë. Kjo është e vërtetë në shumë mënyra - për shembull, vetë termi "Coupe" nuk thotë pothuajse asgjë, veçanërisht në Daimler, ku modelet me këtë përcaktim nuk janë domosdoshmërisht edhe me dy dyer. Përveç kësaj, etiketa AMG nuk nënkupton domosdoshmërisht doza të larta të dinamikës së rrugës - mendoni për modelet e tmerrshme të hershme CL, ML ose GL. Këtë i shtohet fakti që Mercedes-AMG S 63 bën çmos për të siguruar që shoferi të mos përjetojë ndonjë ndjesi lëvizjeje. Shkoni në dhomën e gjumit dhe mbështilleni me batanije - kështu ndihet në bord.

Lustrim i dyfishtë dhe izolim i dendur ju ndan pothuajse plotësisht nga bota e jashtme; prania e një V5,5 8 litërsh me një kapacitet prej 585 kf. - edhe në modën sportive me përplasje të hapura të shkarkimit - perceptohet vetëm si një gjëmim i mbytur, si nga një përplasje, ndërsa timoni dhe pedali i frenimit ndjehen vazhdimisht duke u përpjekur të mbajnë një distancë të respektueshme. Dhe edhe kur kapërceni gjithë këtë trup të butë të rehatshëm me ekipe vendimtare dhe pomponi të gjitha 900 (!) Njuton-metra nga dy turbo-ngarkues, shpejtësia nuk depërton kurrë në kabinën. Me fjalë të tjera: pavarësisht përparësisë së plotë të dytë kur përshpejton 200 km / orë, fitimi nga vrapimi me Bentley është më i dukshëm.

Dallimet në dinamikën e rrugës nuk ndjehen gjithashtu në fshikëzën prej lëkure të Mercedes AMG S63 4Matic Coupé, madje gjysmën e sa janë në të vërtetë. Kontinental mund të jetë jashtëzakonisht më flegmatik, i ngadaltë dhe i ngadaltë, por kjo perceptohet më qartë - përmes drejtimit, motorit dhe shasisë. Ndryshe nga modeli Mercedes - pak ekzagjerim për ta thënë - gjithçka që duhet të bëni është të ktheni timonin për të ndjekur linjën perfekte. Në të njëjtën kohë, ai lëviz mjaft sportivisht - edhe me disa ambicie. Një transmetim i dyfishtë që shpërndan fuqinë me një theks të fortë në boshtin e pasmë, një pezullim të përparmë me kinematikë speciale dhe gishtin vertikal të rritur, akordim jashtëzakonisht i imët për S-Class - e gjithë kjo paguan pa gjeneruar entuziazëm të pakufishëm.

🚀Më shumë për temën:
  Test i shkurtër: Toyota Auris 1.6 Valvematic Sol

S 63 AMG është më i shpejtë nga sa mendoni

Në provën e krahasimit, Mercedes-AMG S 63 Coupé performoi vallëzimin në qarkun e kontrollit në vetëm 1.15,5 minuta. Sidoqoftë, është shumë larg jo vetëm Bentley, por pritjet tona për këtë Mercedes të madh. Sidoqoftë, makineria duhej të funksiononte shumë më pak se kapaciteti i saj. Për shkak se kushtet në ditën e testit Hockenheimring ishin shumë larg nga optimale: 35 gradë Celsius. Një furrë e tillë nuk është për shijen e turbo-karikuesve dhe as të gomave, prandaj, si në rastin e Bentley, ne mund të lëmë mënjanë mendërisht disa të dhjetat e kohës së saj.

Mund të ketë edhe më shumë nëse do të mund ta çlironim Mercedes-AMG S 63 Coupé nga disa nga detyrimet e tij për statusin e lartë. I ngarkuar plotësisht, siç erdhi tek ne, peshon 2111 kg, që është më shumë se 200 më i lehtë se GT më kontakt, por përkundër disa gjërave të lehta si rrotat e falsifikuara dhe një bateri litium-jon, është akoma më shumë se absolutisht eshte e nevojshme. Për shkak se pesha rritet kryesisht për shkak të vendeve luksoze - masazheve, sistemit muzikor Burmester, një falangë të tërë sistemesh mbështetëse, etj. Me S-Class, e gjithë kjo nuk është çështje dëshirash shtesë, përkundrazi - pritet të jetë e pranishme në fillim. Por le të imagjinojmë për një moment kjo makinë është 100, ndoshta 150 kg më e lehtë, me sedilje në vend të ortopedisë në bord, gomave sportive dhe cilësimeve përkatëse. Çmenduri e pastër, apo jo? E vërtetë, por ishte e njëjta gjë me SL 65 Black Series. Gjithsesi, ne do ta sugjerojmë atë në bisedën tjetër me AMG.

Përfundim

Kontinental është pothuajse pikërisht ajo që duhet të jetë - një Bentley tipik me një V8 të këndshëm, një turne madhështor me fuqi dhe stil. Vetëm emërtimi "S" (Sporti) i tejkalon aftësitë e tij. Dhe ndërsa kjo është ndoshta makina më e mirë që ka ardhur ndonjëherë nga VW Phaeton, koha ngadalë po afrohet për kalimin në një gjeneratë të re, dhe një gjeneratë aktuale, siç bënë njerëzit e Mercedes. S 63 Coupé i tyre nuk ka asnjë lidhje me barokun joserioz të CL-së së fundit, motori me dy turbo tërheq si një kafshë dhe falë transmetimit të dyfishtë përshpejtohet me humbje minimale. Fatkeqësisht, kjo e izolon shumë shoferin nga dinamika mbresëlënëse.

Teksti: Stefan Helmreich

Foto: Rosen Gargolov

Kryesor " Artikuj " Boshllëqet " Bentley Continental V8 S kundrejt Mercedes-AMG S 63: dy çekanë me avull

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Bentley Continental V8 S kundrejt Mercedes-AMG S 63: dy çekiç me avull

Shto një koment