Test drive Audi A6 50 TDI Quattro dhe BMW 530d xDrive: dy në krye

Test drive Audi A6 50 TDI Quattro dhe BMW 530d xDrive: dy në krye

Duke kërkuar për më të mirën e dy sedanëve luksozë me gjashtë cilindra me naftë

Dashamirët e naftës nuk kanë dyshim se nuk ka asnjë alternativë të vërtetë për motorët me naftë me efikasitet, të fuqishëm dhe të pastër me gjashtë cilindra në makinën e re. Audi A6 dhe Seria 5 në BMW. Mbetet vetëm një pyetje: kush është më mirë?

Jo, ne nuk do të përfshihemi në histerinë e përhapur të naftës këtu. Sepse të dy Audi A6 50 TDI dhe BMW 530d kanë provuar tashmë në provat tona të gazrave shter se ato nuk janë vetëm klinikisht të pastra, por edhe në trafik real. Vlen të përmendet se në Shkurt 2017 dhe pa certifikatën Euro 6d-Temp, në sajë të pastrimit të dyfishtë të gazrave të shkarkimit, "pesë" arritën një vlerë kulmore prej vetëm 85 miligramë okside azoti për kilometër. Edhe më i mirë ishte A6, i cili lëshon vetëm 42 mg / km. Tani e tutje, ne mund të përqendrohemi në mënyrë të sigurt në pyetjen se çfarë cilësish të tjera mund të ofrojnë këto dy makina.

Një botë e re e guximshme e Audi

Zakonisht ne në motor dhe sport nuk i kushtojmë shumë vëmendje pamjes së makinave, por për A6 të ri do të bëjmë një përjashtim. Per cfare? Thjesht shikoni grilën e madhe të kromit, linjat e mprehta dhe mbrojtëset e spikatur. Asnjë Audi nuk ka treguar një prani kaq impresionuese për një kohë të gjatë, të paktën në segmentin e sipërm të rangut të mesëm. Dallimet nga A8 i madh janë shumë të vështira të dallohen.

Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është të shikoni pjesën e pasme, ku lojërat me ndriçim të pasme OLED janë paksa të zvogëluara në madhësi. Emërtimi i ri i modelit 50 TDI Quattro zbulon A6 si një naftë, por nuk reflekton zhvendosjen si më parë, por nivelin e energjisë në të cilin 50 tregon diapazonin nga 210 në 230 kW. Nëse kjo duket shumë e dobët ose e pakuptueshme për ju, natyrisht mund të porosisni një makinë pa shkronja kromi pa asnjë pagesë shtesë.

Paralelet me modelin më të lartë mund të gjenden në brendësi, e cila duket dukshëm më mirë sesa në "pesë". Druri i punuar me kujdes me pore të hapura, lëkura e imët dhe metali i lëmuar formojnë një kombinim fisnik të materialeve që vendos përsëri standardet në këtë klasë. Sidoqoftë, arsyeja që A6 duket dukshëm më moderne se paraardhësi i tij është kryesisht për shkak të sistemit të ri me ekran të dyfishtë me madhësi të madhe me informacion të madh që zëvendëson sistemin e vjetër të komandës MMI. Ndërsa ekrani i sipërm me prekje kontrollon informacionin dhe zbavitjen, ajo e poshtme kontrollon kondicionimin e ajrit.

🚀Më shumë për temën:
  Makinë provë BMW X3 vs Volvo XC60

Sidoqoftë, jo gjithçka e re është domosdoshmërisht një burim hiri. Meqenëse jemi të rrethuar nga smartphone dhe tabletë gjatë gjithë ditës, është e kuptueshme që ne duam që ata të integrohen në makinë. Por ndryshe nga shtrati i shtëpisë, këtu duhet të përqendrohem në drejtimin e rrugës paralelisht, dhe shpërqendrimi nga ekranet e thella të prekjes në konsolën qendrore është jashtëzakonisht i fortë. Megjithëse reagojnë me shpejtësi të lartë, pranojnë shkrim dore dhe përgjigjen me prekje, ato nuk mund të manipulohen aq intuitivisht, domethënë verbërisht, sikurse me rotacionin e vjetër dhe kontrolluesin e shtypit.

Në këtë aspekt, kontrolli i përmirësuar i zërit, i cili kupton fjalimin e folur dhe dialektin, sjell lehtësim. Sidoqoftë, si në "pesë", jo të gjitha funksionet në makinë janë në dispozicion me të, për shembull, vendet me masazh (1550 euro) janë ende jashtë rrezes së saj.

Tepricat ergonomike në pesë të parat

Modeli BMW ka një filozofi tjetër, duke shfaqur përmbajtje vizuale, duke përjashtuar dy "veshkat" e gjera të grilës së radiatorit. Përkundër dimensioneve pothuajse të njëjta, duket më elegante. Logjika e brendshme për kontrollimin e funksioneve është gjithashtu e ndryshme. Në vend që të detyrojë botën e lëmuar të ekranit prekës në shofer, modeli ofron gjithçka për të gjithë. Për shembull, destinacionet e lundrimit mund të futen jo vetëm në ekranin me prekje të vendosur në mënyrë të përshtatshme 10,3-inç ose në prekës në kontrolluesin iDrive, por gjithashtu duke rrotulluar dhe shtypur ose duke përdorur udhëzimet zanore.

Nëse edhe ju dëshironi të jeni dirigjent, mund të përdorni gjeste me gishta për të kontrolluar volumin. Plus, i gjithë sistemi i informacionit dhe argëtimit është pak më i mprehtë. Vërtetë, informacioni mbi drejtimin është paraqitur gjithashtu në panelin e kontrollit në formë dixhitale, por prapë "pesë" nuk mund të ofrojnë kaq shumë opsione ekrani dhe rezolucion aq të lartë sa kablli virtual opsional në A6.

Megjithëse Luxury Line (4150 €) do të strehojë në mënyrë të qetë të gjithë pasagjerët në një brendshme standarde prej lëkure, ata ulen në vende të rehatshme përpara duke kushtuar 2290 €, dhe dimensionet e brendshme të fabrikës premtojnë edhe më shumë hapësirë ​​sesa në A6, ndjesia nuk është e njëjtë, sidomos në pjesën e pasme. ... Nëse shoferi është më i gjatë se 1,85 m i gjatë, hapësira e këmbëve prapa shoferit është e ngjeshur në nivelin e klasës kompakte. Për sa i përket cilësisë dhe materialeve, modeli BMW nuk është mjaft i barabartë me përfaqësuesin e Audi.

🚀Më shumë për temën:
  Test drive Audi Q2, Mini Clubman dhe Seat Ateca: midis një SUV dhe një karroce

Në vend të kësaj, të gjitha mbështetëse nuk janë vetëm standarde (400 € në A6), por gjithashtu mund të palosen nga bagazhi. Me një kosto shtesë, panelet e vogla të çatisë ngrihen në mënyrë elektrike për të lëshuar plotësisht 530 litra ngarkesë, e cila është e njëjtë për të dy automjetet. Sidoqoftë, "Pesë" ka të drejtë të ngarkojë 106 kg më shumë.

Limuzina të rënda biznesi

Nga vjen kjo avantazh, ju mund ta dalloni me një vështrim në shkallë, sepse BMW provë peshon 1838 kg me një rezervuar të plotë, që është gati 200 kg më pak se modeli Audi. Dhe janë këto pesha që ndjehen në A6 kryesisht në lëvizje. Vërtetë, inxhinierët e akorduan atë qëllimisht në një sjellje më të shkathët, dhe makina e provës ka një sistem të integruar të kontrollit të boshtit të pasëm plus një diferencial sportiv (vetëm 3400 euro), por e gjithë kjo nuk mund të fshehë peshën e vërtetë të limuzinës së biznesit.

Po, kthehet shumë spontanisht dhe kur manovron në qytet ndihet pothuajse po aq i manovrueshëm sa A3. Në një rrugë dytësore, megjithatë, A6 nuk është askund aq i saktë sa A6; ai shpejt bie në nën drejtimin (e sigurt) kur futet në kthesë ose papritmas ndalet në skajin e saj të pasmë kur ndryshon shpejt drejtimin. Në çdo rast, një person duhet të akordohet për A2000 për një kohë. Në rrugë të ashpër, pezullimi opsional i ajrit (20 €) thith valët e gjata shumë të qeta, por kur kombinohen me rrota XNUMX inç, artikulimet e shkurtra depërtojnë shumë më mirë për banorët.

Five është më i mirë në trajtimin e këtij problemi me një shasi adaptive 1090 € dhe goma standarde 18 inç me rima të larta; këtu pothuajse të gjithë trotuaret "rreshtohen". Për më tepër, në një makinë nga Mynihu, shoferi është një figurë më qendrore, për të cilën kujdeset sistemi jashtëzakonisht informues i drejtimit dhe motori i ekuilibruar inline-six. Ajo ka nevojë për xhiro më të ulëta për të rrotulluar 620 metra Newton. Përveç kësaj, transmetimi automatik sportiv opsional (250 €), pavarësisht nga mënyra e vozitjes, ndërron tetë ingranazhe jo vetëm më energjikisht, por edhe pa gunga, kështu që kurrë nuk ndjen nevojën për të ndërhyrë. Në të kundërt, transmisioni automatik me tetë shpejtësi i Audi me konvertuesin e çift rrotullues ndonjëherë i lejon vetes pauza të gjata në mendim dhe dobësi të theksuar kur nis, pasi është vendosur qartë për ngasje më ekonomike.

🚀Më shumë për temën:
  Testi Kratki: Audi A3 Sportback 1.6 TDI (81 kW) Tërheqje

Në këtë drejtim, së pari, kjo ndihmohet nga sistemi elektrik 48V në bord, i cili përdor rezervën e tij të vogël të energjisë për të fikur motorin kur nuk kërkohet energji kur zbret me shpejtësi nga 55 në 160. Dhe së dyti, pedali i gazit dridh këmbët e shoferit në lidhje me afrimin e kufirit të shpejtësisë dhe mjafton që thjesht të lëvizni me inerci pa nxitim. Këto përpjekje u shpërblyen me një konsum mesatar të karburantit prej 7,8 l / 100 km në provë, por BMW më i lehtë harxhon 0,3 litra më pak pa ndryshime të tilla.

Asistentët e shoferëve të Audi lënë një përshtypje të përzier. Në vend që të rrëshqasë në heshtje dhe me mbështetjen e plotë në autostradë dhe të ndërhyjë pothuajse në mënyrë të padukshme si Five, A6 duket i tronditur si një shofer fillestar në udhëtimin e tij të parë jashtë rrugës. Ndihma për Mbajtjen e Korsisë rregullon vazhdimisht pozicionin e timonit, e bën të vështirë njohjen e shenjave të rrugës, dhe kontrolli i lundrimit me rregullimin e distancës ndonjëherë reagon vonë në ndryshimin e situatave të trafikut.

Në përgjithësi, Seria 5 ofron një paketë më të ekuilibruar dhe madje edhe më të lirë, duke e bërë A6 më aristokratike fituesin e dytë.

Teksti: Clemens Hirschfeld

Foto: Hans-Dieter Zeifert

ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Audi A6 50 TDI Quattro dhe BMW 530d xDrive: dy në krye

Shto një koment