Test drive Studimi i "Yandex.Auto" në Geely Atlas
 

Dëgjoni muzikën tuaj të preferuar, luani në qytete dhe zbuloni distancën nga Toka në Hënë - "Alice" nga "Yandex" e vendosur në kryqëzimin kinez Geely Atlas. Dhe kjo është ajo që erdhi prej saj

Një nga kryqëzimet më të njohura kineze në tregun rus - Geely Atlas - ka marrë një sistem të ri multimedial. Tani asistentja e zërit rusishtfolës Alisa jeton në Atlas, Yandex.Music luan dhe Yandex.Navigator krijon rrugë. Kinezët planifikojnë të shesin deri në 80% të makinave me një pajisje ruse në vitet e ardhshme. Por si funksionon?

Ndërmarrja ruse dhe asambleja kineze

Tani për tani në tregun rus, makinat me Yandex ofrohen nga Nissan, Renault, Lada, Toyota, Mitsubishi, Skoda dhe Volkswagen. Sistemi Geely Atlas ndryshon nga të gjithë modelet e tjera në atë që është një njësi krejtësisht e re. Nëse markat e tjera ofrojnë për të futur Yandex në multimedia tashmë të integruar të makinës, e cila shpesh shoqërohet me shfaqjen e gabimeve dhe një udhëtim te tregtari për ndezje, atëherë për Geely ky sistem është tashmë vendas, i krijuar posaçërisht nga kinezët së bashku me inxhinierët rusë. Dhe i dorëzohet uzinës Bjelloruse në formën e një pjese të veçantë të përfunduar plotësisht, si një motor dhe një kuti ingranazhi. Pajisja është duke u montuar nga kompania kineze EcarX.

Test drive Studimi i "Yandex.Auto" në Geely Atlas

Kompjuteri në bord është i pajisur me internet 4G nga MTS. Në të njëjtën kohë, nëse markat e tjera të makinave kanë karta SIM, atëherë për Geely Atlas u krijua një çip i veçantë SIM nga operatori rus, i cili është i integruar në sistemin multimedial në linjën e montimit në Kinë. Në vitin e parë të përdorimit, blerësit e makinave marrin trafik të parapaguar të pakufizuar në burimet Yandex, si dhe 2 GB internet me shpejtësi të lartë celular në muaj për shërbime të tjera.

 
Si punon kjo

Sistemi Yandex.Auto kujton rrugët për të shkuar në shtëpi ose për të punuar, përfshin listat tuaja të preferuara të leximit dhe rekomandon muzikë. Pas shqiptimit të frazës "Dëgjo," Alice "asistentja e zërit aktivizohet, e cila hyn në adresë, ndihmon për të thirrur në stacionin e karburantit, nxit motin, gjen përgjigjen e një pyetje në internet ose thjesht ndihmon të kalosh kohën në një bllokim trafiku. Me "Alice" ju mund të luani në qytete ose të "hamendni kafshën", kur kompjuteri riprodhon tingujt e kafshëve të ndryshme dhe shoferi supozon. Ta themi thjesht, falë internetit të lidhur vazhdimisht përmes çipit MTS, kryqëzimi kinez kthehet në një "stacion Yandex".

🚀Më shumë për temën:
  Test drive VW Polo: rritje në madhësi
Test drive Studimi i "Yandex.Auto" në Geely Atlas

Një kryqëzim me një motor turbo, si modifikimet e tjera të modelit, prodhohet në fabrikën e montimit të njësive të vogla Belgi pranë Minsk. Tre modele në 27 modifikime të ndryshme po rrotullohen sot nga linja e montimit. Bjellorusët mbledhin 120 makina për ndërrim. Fabrika tani punëson 1500 njerëz. Sistemi mediatik me Yandex vjen në uzinën Bjelloruse dhe testohet në një instalim të veçantë kompjuteri para montimit, gjatë montimit dhe pas tij.

"Alice, uau!"

Gjatë provës, pjesa më e madhe e rrugës kaloi nëpër territorin e Bjellorusisë. Dhe posa u zhduk interneti rus, sistemi ngriu. "Yandex.Avto" punon jashtë linje dhe vazhdon të tregojë rrugën e përcaktuar, por nëse papritmas diçka humbet në hartë ose peizazhi nuk është i ngarkuar paraprakisht, do të duhet të shkoni verbërisht. Karta Bjelloruse SIM në një telefon të veçantë, e cila kishte mundësinë e shpërndarjes së internetit, ndihmoi që të mos humbasë. Përmes cilësimeve të Yandex.Auto, makina u lidh me Wi-Fi dhe ngarkoi itinerarin.

 
Test drive Studimi i "Yandex.Auto" në Geely Atlas

Përpjekjet për të biseduar me "Alice" në një tokë të huaj ishin ende të pasuksesshme. Interneti bjellorus doli të ishte më i ngadaltë se ai rus, kështu që sistemi mbyllte në mënyrë periodike dhe telefoni i palës së tretë duhej të rindizet. Gjatë gjithë kësaj kohe, kur u pyet "Dëgjo", Alice, në vend të një përgjigjeje, në ekran u shfaq një rekord për shpejtësinë e ulët të internetit. Pra, rus "Yandex.Auto" punon si duhet vetëm në territorin e vet. Dhe nëse e përdorni sistemin përmes një karte SIM të një pale të tretë në një vend tjetër, atëherë, për çdo rast, është më mirë të keni me vete diçka tjetër për rrjetin e sigurisë (harta të zakonshme ose navigacion tjetër). Në Rusi, megjithatë, nuk ka ankesa për punën e Yandex nga fjala "absolutisht": bllokime trafiku, pika karburanti, mbivendosje, punë rrugësh - Alisa njofton për të gjitha këto paraprakisht, duke thjeshtuar shumë jetën.

Kineze e re e vjetër

Me Yandex.Auto, kryqëzimi Geely Atlas 1,8T është në dispozicion për 22 dollarë. Djemtë nga Mbretëria e Mesme janë të sigurt se Atlas është një konkurrent i drejtpërdrejtë i Kia Sportage dhe Hyundai Tucson. Dhe deklaratat e kinezëve nuk janë të pabaza: popullariteti i lartë i Geely Atlas në Rusi shoqërohet me shfaqjen e një motori turbo në shitje në prill. Së bashku me versionet e tjera, në gjashtë muaj kompania shiti më shumë se 006 mijë kopje të këtij modeli në Rusi, duke e bërë atë makinën më të njohur kineze në Rusi sot. Sa më shumë "Atlases" Geely do të shesë së bashku me "Alice", ne do të numërojmë në dhjetor.

 

 

🚀Më shumë për temën:
  Tema: Lexus LS 500h Luxury
ARTIKUJ TIL NGJASHM
Kryesor » Test Drive » Test drive Studimi i "Yandex.Auto" në Geely Atlas

Shto një koment