7 këshilla për një udhëtim të sigurt për pushime

Përmbajtje

Pushimet janë në lulëzim të plotë. Është koha për të shkuar me pushime dhe për të rimbushur bateritë. Sigurisht, shumë prej nesh zgjedhin një pushim shumë të rehatshëm me një agjenci udhëtimi, e cila zakonisht organizon si akomodimin ashtu edhe transportin. Megjithatë, shumë ende zgjedhin të udhëtojnë me automjetin e tyre vetë. Por si mund të arrijmë të sigurt në destinacionin tonë të pushimeve? Ne këshillojmë!

1. Le të kontrollojmë makinën

Gjëja e parë dhe, ndoshta, më e rëndësishmja është testi i makinës - kontrolloni nëse gjithçka është në gjendje pune, nëse diçka troket, troket ose kërcehet. Është më mirë të kontrolloni të gjitha simptomat përpara udhëtimit, dhe më pas të zgjidhni problemet, në mënyrë që të mos habiteni në një udhëtim të gjatë. Të mos nënvlerësojmë dukuritë dhe tingujt shqetësues.por "le të jemi në anën e sigurt". Nëse nuk jemi të sigurt nëse jemi duke e diagnostikuar saktë makinën tonë, duhet ta kontrollojë një specialist. Riparimet e mundshme gjatë rrugës jo vetëm që do të na shqetësojnë, por mund të jenë edhe të shtrenjta. Para se të niseni me makinën tuaj për pushime, le të kontrollojmë nivelin e vajit të motorit, gjendja dhe presioni i gomave (përfshirë gomat rezervë), niveli i ftohësit dhe konsumimi disqet dhe jaskat e frenave. Le të mos harrojmë për një pyetje në dukje të parëndësishme. fshirëse xhamash (vijat e tmerrshme nga fshirëset e konsumuara mund të jenë shumë të bezdisshme) dhe Dalje elektrikeështë një domosdoshmëri kur ju duhet të rikarikoni telefonin, navigatorin ose pajisjen multimediale të fëmijës suaj.

7 këshilla për një udhëtim të sigurt për pushime

2. Le të pushojmë dhe të kujdesemi për nevojat tona.

Nëse e dimë se në ditët në vijim do të kemi një rrugëtim prej shumë kilometrash, atëherë le të kujdesemi për trupin tuaj... Para së gjithash është në rregull le të flemë dhe të pushojmë... Orët e vozitjes, përqendrimi i lartë në rrugë dhe drejtimi në kushte të ndryshme janë shumë të lodhshme dhe shoqërohen edhe me shumë situata të papritura. Një udhëtim i tillë kërkon reagim të menjëhershëm dhe përqendrim absolut nga shoferi. Prandaj, do të ishte më e rehatshme nëse një person që mund të drejtojë një makinë do të lëvizte në makinë, d.m.th. shoferi të ndërrohet. Përveç kësaj kur hipni në një grup, le të përpiqemi të flasim... Sidomos nëse udhëtojmë natën. Kështu, ne mund të flasim me shoferin dhe ta nxjerrim atë nga përgjumja. Të këndosh këngë është gjithashtu një patentë e mirë - ato sjellin një humor festiv dhe ju mbajnë zgjuar.

🚀Më shumë për temën:
  Çfarë është një kenguryatnik dhe pse është i nevojshëm

3. Le të planifikojmë me kujdes

Sa më shpejt të përgatitemi për udhëtimin, aq më mirë. Duke kuptuar se gjithçka "Button butonin e fundit" qetëson dhe ju lejon të përqendroheni në udhëtim. Zakonisht, kur mijëra gjëra përfshihen me një udhëtim pushimi, gratë fillojnë të kenë panik, burrat mërziten dhe e gjithë kjo zhurmë i shqetëson fëmijët. Nervozizmi dhe stresi nuk e rrisin sigurinë e udhëtimit.Përkundrazi, ato krijojnë një atmosferë të pakëndshme dhe na bëjnë të përpiqemi të arrijmë sa më shpejt në destinacionin tonë, duke zgjedhur sa më shpejt rrugë rekreative të mbushura me njerëz. Nuk duhet të udhëtojmë me këtë humor. Më mirë të planifikoni çdo element të udhëtimit tuaj me qetësi, rregulloni gjithçka paraprakisht dhe njihuni me itinerarin - pikat që takojmë gjatë rrugës (gastronomi, pika karburanti ose atraksione lokale).

7 këshilla për një udhëtim të sigurt për pushime

4. Mblidhim kokat dhe mbyllim shtëpinë.

Të shkojmë me pushime, le të bëjmë një listë të gjërave thelbësore, dhe pastaj ato që nuk janë të nevojshme. Së pari ju duhet të paketoni të parat, dhe më pas t'i shtoni ato të tjerat. Mos harroni të kontrolloni të gjitha gjërat tuaja të paktën një herë pas paketimit dhe më pas mendoni nëse kemi paketuar gjithçka që ju nevojitet. Le të mendojmë dy herë për pikat më të rëndësishme që të mos kthehemi pas. pas paketoni bagazhin tuaj në makinë në mënyrë që të mos pengoni shikimin e shoferit dhe bëri të mundur një udhëtim të rehatshëm. Nëse, kur largohemi, e lëmë shtëpinë bosh, do të sigurohemi që të mbyllet me kujdes. Do të mbyllim dritaret dhe dyert, do të fikim të gjitha pajisjet elektroshtëpiake dhe do të kujdesemi për kafshët dhe bimët. Para se të largoheni le të kontrollojmë gjithçka përsërinë mënyrë që të jemi të sigurt se gjithçka është në rregull - kjo do të na çlirojë nga stresi i panevojshëm.

5. Le të njihemi me hartën dhe GPS-në

Edhe nëse udhëtojmë me GPS, mos e nënvlerësoni roli i rëndësishëm i një karte letre të rregullt... Mund të ndodhë që navigimi ynë të refuzojë të bindet ose të zgjedhim cilësimet e gabuara që na çojnë në rrugë të gabuar (ndonjëherë edhe fjalë për fjalë ...). Sigurisht, kur kapim një hartë letre, duhet të kujtojmë ta mbajmë të përditësuar sa më shumë që të jetë e mundur. Rrugët e reja po shfaqen vazhdimisht, kështu që kjo është vërtet e nevojshme nëse duam shkoni në destinacionin tuaj të qetë dhe shpejt... Gjithashtu, le të kujtojmë për Përditësim GPS... Nëse kanë kaluar disa muaj nga përditësimi i fundit, është koha të kontrolloni për një version të ri.

🚀Më shumë për temën:
  6 arsye pse duhet t'i ndërroni rregullisht fshirëset

7 këshilla për një udhëtim të sigurt për pushime

6. Mos harroni të pushoni

Edhe nëse pushuam para se të niseshim dhe ndihemi si të sapolindur, orët e gjata të vozitjes me siguri do të na lodhin. Marrja e pushimeve gjatë vozitjes është shumë e rëndësishme. Nëse kemi një ditë të nxehtë, sigurohuni që ta merrni me vete. pije të ftohta, le të futemi në hije dhe të bëjmë një pushim... Dhe nëse itinerari ynë është vërtet i gjatë, mendoni të paguani për një hotel ose motel dhe të mbijetoni natën për të pushuar në rrugë.

7. Ne jemi duke vozitur sipas rregullores.

Kjo është e qartë, por ende duhet të kujtohet - nuk ka kuptim të nxitosh me shpejtësi marramendëse... Pra, le të përpiqemi të udhëtojmë Kufiri i shpejtësisë, respektoni rregullat e rrugës dhe tregohuni të sjellshëm dhe të sjellshëm me përdoruesit e tjerë të rrugës. Kështu, itinerari do të jetë më i qetë dhe në të njëjtën kohë nuk do të djegim aq karburant sa kur ngasim shumë shpejt.

Duke shkuar me pushime, do të jemi të vëmendshëm dhe të qetë. Le të provojmë gjënë kryesore dhe rregullimet bëje pa nxitimpor në kohë. Është mirë të organizoni paraprakisht gjithçka që ju nevojitet për t'u çlodhur dhe çlodhur përpara udhëtimit tuaj. Mos harroni të kontrolloni me kujdes makinën dhe gjendjen e saj teknike - të gjitha riparimet duhet të bëhen përpara se të niseni. Ne gjithashtu do të paketojmë llamba rezervë, një grup çelësash rrota dhe një elektrik dore në makinë. Gjithashtu nuk dëmton të kontrolloni gjendjen e folesë dhe timonit rezervë.

Duke kërkuar aksesorë dhe materiale harxhuese për makina, shkoni te avtotachki.com. Këtu do të gjeni vetëm produkte cilësore nga markat e besuara. Ne ju ftojmë gjithashtu në blogun tonë për disa këshilla të dobishme:

Pushimet me motor - çfarë duhet të keni parasysh?

Do të shkoni për pushime jashtë vendit me makinë? Zbuloni si të shmangni biletën!

Çfarë duhet të mbani mend kur vozitni në ditët e nxehta?

🚀Më shumë për temën:
  Larja e motorit të makinës: pse keni nevojë për të

, autotachki.com

Kryesor » Artikuj » Funksionimi i makinerive » 7 këshilla për një udhëtim të sigurt për pushime

Shto një koment