10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN

Përmbajtje

Një vështrim në historinë e industrisë së automobilave është i mjaftueshëm që dizajnerët modernë të makinave të marrin frymëzim kur krijojnë një model të ri. Sidoqoftë, në shumicën e rasteve, vetëm prekjet kalimtare merren nga makinat retro, por në industrinë moderne të automobilave ka edhe makina relativisht të reja që bëjnë përshtypje me format e tyre të sinqerta retro. Tani do t'ju tregojmë 10 nga këto makina.


Dhoma e Shpirtit të Artë

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Sipas historisë së këtij modeli, ai shfaqet si një skicë e një pecete dhe që nga ai moment e deri më sot dizajni mbetet i njëjtë. Makina është ndërtuar mbi shasinë Mercury Cougar, por pamja e saj ngjan me makinat e viteve 20 të shekullit të kaluar.


Mitsuoka Himiko

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Teknologjikisht, kjo makinë në të vërtetë nuk ndryshon nga Mazda Miata, por dizajnerët vendosën ta "veshnin" atë me një pallto leshi mjaft retro. Baza e rrotave është zgjeruar pak dhe panelet e trupit janë stiluar sipas Jaguar XK120. Në fakt, ne nuk jemi të sigurt nëse produkti përfundimtar është i saktë.


Toyota FJ Cruiser

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Ky është një SUV i mrekullueshëm që shitet veçanërisht mirë sot në treg. Por shumica e pronarëve të FJ Cruiser e pëlqejnë atë jo për shkak të formave të tij retro, por për shkak të tyre. Kjo makinë nuk është më në prodhim, por mund të konkurrojë me Wrangler.


Subaru Impreza Shtëpia e Bardhë

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Stili i Casa Blanca është i tmerrshëm dhe i mahnitshëm në të njëjtën kohë. As pjesa e përparme dhe as pjesa e pasme nuk i përshtaten emrit Subaru, por Casa Blanca është produkt i ndjekjes së dëshpëruar të Fuji Heavy Industries për një makinë të re moderne japoneze retro nga fundi i viteve 1990.


Cumberford Martinique

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


A e dini se kjo makinë është shpallur në shitje pas krijimit të saj dhe për një shumë prej 2,9 milionë dollarësh? Mundësohet nga një motor BMW 7er me 174 kuaj fuqi dhe pezullimi i famshëm me ajër i Citroen. Sot është vetëm një automjet i tillë në lëvizje, dhe megjithëse relativisht i ri, ai konsiderohet një artikull koleksionist.

🚀Më shumë për temën:
  2022 Peugeot Partner, Expert dhe Boxer Çmimi dhe specifikimet: furgonët e ri të Francës synojnë Volkswagen Caddy, Transporter dhe Crafter të rinj


Ford Thunderbird

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Pse kompania vendos të prodhojë në masë një makinë të tillë? Sepse, edhe pse është e rrallë në mesin e tregtarëve, ka të apasionuar pas makinave. Ata rrezikojnë investime të mëdha, duke menduar se kjo është diçka ndryshe dhe do të pëlqehet nga publiku i gjerë. Si rezultat, modeli rezulton të jetë një gabim dhe nuk justifikon paratë e shpenzuara për krijimin e tij.


Nissan Figaro

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Figaro ka lindur nën sloganin "Kthehu në të Ardhmen" dhe u publikua në një edicion të kufizuar prej 8000 kopjesh. Megjithatë, rezulton se interesi për makinën është më i madh dhe seria është rritur në 12. Por edhe atëherë numri i personave që dëshironin të merrnin Nissan Figaro doli të ishte më i madh dhe bëhet fjalë për shitjen e njësive të caktuara me short.


Stutz Bearcat II

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Second Coming Stutz Bearcat përmban një pezullim Pontiac Firebird shumë të ridizajnuar, si dhe një motor të fuqishëm Corvette 5,7 litra. U prodhuan gjithsej 13 njësi të modelit, dy prej të cilave u blenë menjëherë nga Sulltani i Bruneit. Vetëm ky fakt mjafton për të marrë një ide se për çfarë blerës është krijuar Stutz Bearcat II ekzotike.


Hongqi L7

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Vlerësimi ynë unik nuk mund të bëjë pa produktin kinez të automobilave Hongqi (përkthyer si një flamur i kuq). Hongqi është një nga prodhuesit më të vjetër të makinave në Kinë dhe i vetmi që prodhon makina për elitën politike të Kinës. Vitin e kaluar, dy makina të tilla iu prezantuan udhëheqësit bjellorus Alexander Lukashenko dhe madje morën pjesë në paradën e 9 majit.


Packard Dymbëdhjetë

10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN


Sa herë që mendojmë për markën ikonë amerikane Packard, na vijnë në mendje makina të bukura retro nga gjysma e parë e shekullit të kaluar. Makina në foto u shfaq në vitin 1999, ka një motor 8,6 litra V12 Falconer Racing Engines dhe një transmetim automatik GM 4L80E dhe, megjithë formën e saj të theksuar retro, përshpejton nga 100 në 4,8 në XNUMX sekonda.

🚀Më shumë për temën:
  Hyundai Sonata 8: njohja me produktin e ri
Kryesor » lajm » 10 MAKINA MODERNE NE RETRO-DIZAJN

Shto një koment