Пылесос, который чистит пол — пылесос для мытья полов — хорошее решение?
Интересные статьи

Пылесос, который чистит пол — пылесос для мытья полов — хорошее решение?

Czyste podłogi, dywany, sofy i fotele przy minimum wysiłku. Ułatw sobie sprzątanie, a w wolnym czasie zrób coś przyjemnego dla siebie.

Sprzątanie to czynność, którą większość z nas wykonuje z konieczności, ale niekoniecznie z przyjemnością. A gdyby tak ograniczyć czas na nie poświęcony, wciąż mogąc cieszyć się czystymi powierzchniami płaskimi? Jest to możliwe dzięki odkurzaczom mopującym, które łączą w sobie dwie kluczowe funkcje – usuwanie suchych i mokrych zanieczyszczeń.

Na rynku nie brakuje dziś odkurzaczy, które poza usuwaniem kurzu i drobnych zanieczyszczeń, mogą znacznie więcej. Przykładem są modele z wbudowanym filtrem HEPA – prawdziwym mistrzem, jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń niewidocznych dla oka, takich jak choćby bakterie, zarodniki grzybów czy roztocza i wirusy. Coraz popularniejsze stają się również mopy parowe.

Prawdziwym hitem są jednak urządzenia, które umożliwiają skrócenie procesu czyszczenia podłóg do minimum, co jest możliwe dzięki funkcji mycia. Taki odkurzacz z funkcją mopowania w zasadzie zrobi wszystko za ciebie – zwłaszcza jeśli twoim wyborem okaże się robot odkurzający i myjący, niepotrzebujący jakiejkolwiek asysty!

Największą zaletą odkurzacza myjącego jest przyspieszenie procesu czyszczenia. W przypadku tradycyjnego urządzenia konieczne jest dokładne usunięcie kurzu i innych suchych zanieczyszczeń. Dopiero po wykonaniu tej czynności można przystąpić do mycia podłogi. Sprawia to, że sprzątanie jest czasochłonne i wymaga od nas sporo energii.

Odkurzacze mopujące skracają ten proces, umożliwiając czyszczenie na mokro, dzięki któremu możliwe jest jednoczesne usunięcie kurzu i plam oraz innych zanieczyszczeń z podłogi. Po takim sprzątaniu podłoga pachnie i lśni i nie ma już potrzeby dodatkowego mopowania.

W przypadku takiego urządzenia możliwe jest wykonywanie wielu czynności. Odkurzacz myjący to najczęściej urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko pozwala na odkurzanie na sucho i mycie podłóg, ale również pranie sofy i innych elementów zestawu wypoczynkowego oraz wykładzin i dywanów. Dlatego, jeśli cenisz sobie funkcjonalność i kompaktowość, taki sprzęt może okazać się świetną inwestycją.

Odkurzać z wykorzystaniem takiego sprzętu możesz na dwa sposoby – na sucho i mokro. Jeśli chcesz połączyć odkurzanie z mopowaniem, wystarczy uzupełnić zbiornik na wodę. Może być on stałym elementem budowy odkurzacza bądź osobną częścią zestawu, którą możesz doczepiać w razie potrzeby.

Zbiornik wypełnij wodą – najlepiej letnią – a następnie nałóż na szczotkę specjalną nakładkę z mikrofibry, dzięki której możliwe będzie łagodne sunięcie po powierzchni podłogi i usuwanie zanieczyszczeń. Do wody można dodać preferowany środek do mycia podłóg, dzięki czemu mycie będzie wydajniejsze. Jeśli planujesz mycie dywanów czy zestawu wypoczynkowego, wybierz odpowiedni detergent.

Jako wygodne rozwiązanie, umożliwiające swobodne poruszanie się i docieranie w najdalsze zakamarki, odkurzacze bezprzewodowe są bardzo komfortowe w użyciu. Jeśli zależy ci na maksymalnej swobodzie, warto zdecydować się właśnie na taki wariant, jednak wiele dostępnych modeli nie oferuje jednoczesnego odkurzania i mopowania, lecz w wyposażeniu znajdują się nakładki, które należy zmieniać w zależności od tego, której funkcji akurat potrzebujemy. Tak jest w przypadku kompaktowego bezprzewodowego modelu Eldom OB100.

Odkurzacz bezprzewodowy mopujący możesz kupić w kilku wariantach. Na rynku znajdziesz zarówno odkurzacze bezprzewodowe manualne, jak i modele zautomatyzowane. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze i gwarantuje ci większą kontrolę nad procesem sprzątania. Jeśli jednak nie lubisz tracić czasu, najlepszym wyjściem będzie zakup robota odkurzającego i myjącego.

Wybierając odkurzacz myjący podłogę, warto przeanalizować następujące kwestie:

  • jak głośno działa odkurzacz — optymalna głośność nie powinna przekraczać 80 decybeli;
  • w przypadku urządzeń z przewodami — jak daleki jest zasięg odkurzacza mpującego;
  • jaka jest pojemność sprzętu — to istotne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku wariantów workowych;
  • jaka jest wielkość sprzętu — im mniejszy, tym lepszy (większa swoboda w operowaniu odkurzaczem i możliwość sięgnięcia do najdalszych zakamarków)
  • z jakiego materiału wykonane zostało włosie szczotki i jej kółka — to istotne, jeśli zależy ci na ograniczeniu ryzyka zarysowania podłóg do zera. Szukaj końcówek z miękkim włosiem, wyposażonych w gumowe kółka.

Choć nie brakuje osób, które do tego rodzaju zautomatyzowanych rozwiązań wciąż podchodzą sceptycznie, w rzeczywistości skuteczność nowoczesnych robotów dorównuje efektom sprzątania manualnego, a nawet je przewyższa. Korzystanie z automatycznego odkurzacza to gwarancja maksymalnej dokładności. Sprzątając samodzielnie, łatwo przeoczyć trudniej dostępne zakamarki. Robot odkurzająco myjący jej nie ominie.

Automatyczny odkurzacz myjący podłogę to znakomite rozwiązanie w przypadku twardych podłóg. Roboty projektuje się w taki sposób, aby nie mogły one zarysowywać paneli i parkietów, gładko sunąc po powierzchni. Nie musisz obawiać się, że napotykając na przeszkody, urządzenie zakończy swoją pracę lub zostanie ona zakłócona. Nowoczesne roboty wyposażone są w system nawigacji, dzięki któremu swobodnie poruszają się pomieszczeniu, skanując je w poszukiwaniu ewentualnych przeszkód, które z łatwością mogą ominąć. Dzięki takiemu rozwiązaniu robot nie czyści dwa razy tego samego miejsca, co maksymalizuje wydajność sprzątania.

Polecanymi modelami są te z serii XIAOMI Mi Robot Vacuum Mop 2 (np. model PRO w kolorze białym lub czarnym, a także trochę tańsze modele 1C oraz Essential).

Do największych zalet robota odkurzająco myjącego należą:

  • oszczędność czasu i energii — robot szybko i wydajnie wykonuje swoją pracę, a ty możesz w tym czasie oddawać się innym obowiązkom domowym;
  • precyzja — robot usuwa zanieczyszczenia, sunąc po ustalonym trakcie, dzięki czemu każdy centymetr twojej podłogi zostanie odkurzony i wymyty;
  • громкость устройства — automatyczny odkurzacz mopujący działa znacznie ciszej niż tradycyjne urządzenia. Przemieszcza się praktycznie bezszelestnie.

Na rynku znajdziesz szeroki przekrój urządzeń, które pozwolą ci ograniczyć obowiązki związane z czyszczeniem podłóg do minimum. Czy będzie to robot odkurzający i mopujący? A może preferujesz manualny model?

Dowiedz się też, jaki odkurzacz automatyczny będzie dla ciebie najlepszy. Więcej porad znajdziesz w Pasji Poradniki.

Добавить комментарий

×