ТОП 10 најмали автомобили во светот
членовите

ТОП 10 најмали автомобили во светот

содржина

Првите субкомпактни автомобили се појавија пред повеќе од 80 години. Денес малите автомобили се во голема побарувачка во големите градови, бидејќи тие се во состојба да се „лизгаат“ низ сообраќајниот метеж, да трошат малку гориво, а паркирањето е достапно на кое било место. Па, да ги разгледаме најмалите автомобили во светот.

10. Пасквали Рисио

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Италијанското „бебе“ е електричен автомобил со три тркала, во зависност од модификацијата, може да биде единечен и двоен. Тежината на тротоарот е 360 кг, должината едвај надминува два метра (2190), висината е 1500 и ширината 1150 мм. Целосно полнење на батеријата е доволно за 50 км, а максималната брзина е 40 км / ч. Во Фиренца, Пасквали Рисио може да се вози без возачка дозвола.

9. Даихатсу се движи

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Производството на јапонски автомобили започна во 1995 година. Првично, тоа беше машина со неопис, но доста функционална: сите врати се отвораат на 90 °, има многу повеќе простор во кабината отколку што се чини, моќноста на моторот варира од 52 до 56 КС, кои се спарени со автоматски менувач или варијатор. Димензии (L / W / H): 3395 × 1475 × 1620 mm. 

8. Фиат Сеиченто

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Мини автомобилот се произведува од 1998 до 2006 година. Дома, автомобилот е доста популарен поради неговиот атрактивен изглед, широк спектар на електрани, можноста за зголемување на багажникот од 170 на 800 литри. Исто така придонесува за удобноста на присуството на хидрауличен засилувач, подвижен покрив и климатизација. Потрошувачката на гориво во градот не надминува 7 литри, на автопатот се намалува на 5. Тешка е само 730 кг, димензии (Л / Ш / В): 3319x1508x1440 mm.

7. Астон Мартин Сигнет

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Еден од најскапите мали автомобили е идеја на англиската автомобилска индустрија. Ова е вистински спортски автомобил позади урбана трка. Toyota IQ стана модел за создавање на Cygnet. Британците работеа на автомобилот за да изгледа како браќата Астон Мартин: леќаста оптика, маркирана радијаторска решетка и браници личат на моделот DBS. Димензии (Л / Ш / В): 3078x1680x1500мм. Под хаубата се наоѓа бензински 1.3-литарски агрегат со 98 коњски сили, забрзување до 100 км / ч за 11.5 секунди. 

6. Мерцедес паметен за двајца

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Популарното двосед купе го виде светот во 1998 година. „Паметниот“ ги освои срцата на европските возачи, а до денес активно се продава во многу земји ширум светот. И покрај своите скромни димензии (L / W / H) 1812x2500x1520mm, за двајца заработи 4 starsвездички на тестот за пад на Euro NCAP, благодарение на каросерското тело. Опсегот на електрани се состои од 0.6 и 0.7 литарски турбо-бензински мотори, спарени со шест-брзински „робот“. Основната конфигурација вклучува ABS, систем за стабилизација, контрола на влечење и воздушни перничиња. И покрај димензиите и малите тркала, Smart ви дава брендирана удобност „Mercedes“. 

5. Сузуки близнак

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Двосед автомобил е специјално дизајниран за урбана употреба. Неговиот заоблен дизајн на каросеријата го прави лесен за грешка патничкиот автомобил во целосна големина. Под хаубата е инсталиран трицилиндричен мотор со 44 коњски сили, со волумен од 0.66 литри. Моторот е поврзан со рачен и автоматски менувач. Должината (мм) на „бебето“ е 2735, ширината е 1475, а висината е 1450. Овие димензии ви овозможуваат удобно да се движите низ градот со брзина не поголема од 60 км / ч, по што автомобилот „фрла“ по патот и се ниша од сообраќајот што доаѓа. Но, просечната потрошувачка на гориво е 2.9 литри. Произведен од 2003 до 2005 година, цената на новиот автомобил беше 12 американски долари.

4. Пежо 107

ТОП 10 најмали автомобили во светот

107-то е заеднички развој на Peugeot-Citroen и Toyota. Најмалиот член на семејството Пежо беше произведен од 2005 до 2014 година. 107 -та, Citroen C1 и Toyota Aygo делат заедничка платформа, а под хаубата „близнаци“ има јапонска литарска единица со капацитет од 68 КС, што овозможува да забрзува до 100 км / ч за 13.5 секунди. Просечната потрошувачка на гориво не надминува 4.5 литри. 

Многу луѓе се вубија во дизајнот на автомобилот: конвексни триаголни фарови, „отечени“ браници, капак на багажникот направен целосно од стакло, и воопшто, дизајнот на автомобилот е изработен на женски начин. Кабината има доволно простор за 4 лица. Задниот ред не е преполн поради затегнато меѓуоскино растојание. Вкупни димензии (L / W / H): 3435x1630x1470 mm. Тежината на тротоарот е 800 кг. И покрај големината на каросеријата, 107. се однесува стабилно на автопат со брзина од 100 км / ч.

3. Шевролет Спарк

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Искрата е длабоко редизајнирана американска верзија на Daewoo Matiz. Хечбекот со пет врати се произведува од 2009 година, дизајниран за американскиот и европскиот пазар. Благодарение на брендираниот „сецкан“ дизајн, во комбинација со мирни линии, „Искра“ ја освои својата публика во многу земји во светот. Малата големина на телото (3640х1597х1552 мм) не значи дека е тесно во кабината, напротив, пет луѓе можат целосно да се вклопат. Тежината на тротоарот е 939 кг.

Основниот мотор - 1.2 за 82 КС, овозможува достигнување на првата „стотка“ за 13 секунди, а просечната потрошувачка на бензин не надминува 5.5 литри. Малиот автомобил е опремен со ABS, фронтални воздушни перничиња и воздушни перничиња за завеси, што му овозможи да постигне 4 starsвездички на тестот за несреќа на Euro NCAP.

2. Даву Матиз

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Ако прашате што е масовен субкомпактен автомобил во ЗНД, тие ќе ви одговорат - Даеву Матиз. Произведено од 1997 до 2015 година. Димензии: 3495 x 1495 x 1485 mm. Хечбекот со пет врати понуди да избере еден од двата мотори: 0.8 (51 КС) и 1.0 (63 КС), како менувач можете да изберете помеѓу механички „петстепен“ и четиристепен автоматски менувач. Комплетниот комплет на автомобилот вклучува хидрауличен засилувач и климатизација - што друго е потребно за бегство кај жените? 

Главните предности на Матиз:

  • просечна потрошувачка на гориво од 5 литри
  • трошоци за одржување и поправка
  • сигурност на енергетската единица и преносот
  • внатрешни материјали отпорни на абење.

1. Излупете P50

ТОП 10 најмали автомобили во светот

Првото место во рејтингот „Најмалиот автомобил во светот“ - англиски Пилинг П50. Должината на „единицата“ на три тркала е 1370, ширината е 1040, а висината е 1170 милиметри. Пилин ја претставува микро класата на автомобили, иако повеќе личи на моторизирана кочија. Автомобилот со три тркала го управува двотактен мотор со моќност од 2 КС, што овозможува брзина од 4.5 км / ч. Патем, на задниот дел од автомобилот има рачка за рачно да се расплетува ова чудо на британското инженерство.  

Додадете коментар

×