Volkswagen AXD 2.5 мотор
Мотори

Volkswagen AXD 2.5 мотор

содржина

Volkswagen T5 може да се избере од два дизел мотори со четири различни излезни моќности:

  • 1.9 L произведува 85 КС. и 105 КС;
  • 2.5 произведува 131 или 174 КС.

Беше понуден и бензински мотор од 2,0 литри со моќност од 114 КС, но е релативно редок.

Мотор 2,5 литри. (AXD) - 5-цилиндричен турбо-дизел мотор. Само со овој мотор имаа автомобили на погон на сите тркала со технологија VW 4Motion.

Заедно со моторот 2.5, тие започнаа да инсталираат 6-степен мануелен менувач.

Технические характеристики

Спецификации на моторот Volkswagen 2.5 AXD, проблеми

Зафатнина на моторот, кубни см2461
Максимална моќност, h.p.131
Максимален вртежен момент, N * m (kg * m) при вртежи во минута.340 (35) / 2000 година
340 (35) / 2300 година
Користено горивоДизел гориво
Потрошувачка на гориво, л / 100 км8.3 - 9.5
тип на моторВроден, 5-цилиндричен
Додади информации за моторотДиректно вбризгување на гориво со шини
Максимална моќност, h.p. (kW) на вртежи во минута130 (96) / 3500 година
131 (96) / 3500 година
Сооднос на компресија18
Дијаметар на цилиндар, мм81
Клипен удар, мм95.5
СуперполначТурбина
Емисија на СО2 во g / km219 - 251
Број на вентили по цилиндар2
Систем за старт-стопопционално

Проблеми со VW AXD 2.5

Брегастата оска е подложна на предвремено абење, знак на абење ќе биде грешка во вториот цилиндар.

Постои проблем со истекување на инјектори поради слаба приврзаност.

Разменувачот на топлина исто така може да започне да истекува поради слаба заптивка, по што течноста за ладење влегува или во маслото или надвор. Затоа, ако забележите ниско ниво антифриз - проверете ја состојбата на пумпата.

Видео: AXD 2.5 VW

VW Transporter T5 2.5 tdi - Смрт на моторот - Преглед на дефект - Дел 1

Додадете коментар

×