Volkswagen 1.8 TSI мотор
Мотори

Volkswagen 1.8 TSI мотор

содржина

Една од сериските единици ЕА888 е моторот Фолксваген 1.8 ТСИ. Аналогот на моторот е модел со ист волумен TFSI, кој е инсталиран на автомобилите Ауди. Германскиот концерн VAG произведува многу модификации, но тие имаат заеднички слабости во дизајнот.

Технические характеристики

Во зависност од моделот, 4-цилиндричен блок од леано железо со алуминиумска глава е поставен долж оската на возилото или преку него.

Проблеми и ресурси со моторот VW 1.8 TSI

Главните карактеристики на бензинскиот мотор Volkswagen 1.8 TSI:

 1. Моќност на 16-вентилскиот турбо мотор K03-K04 - 152-170 КС. Ресурс - 350 илјади км. Турбината создава вишок глава од 0,6 атм.
 2. Погоните на механизмот за дистрибуција на гас (GRM) со 2 вратило и пумпата за масло се синџири. Пумпа за гориво TNVD се вози од камериче на брегасто вратило, пумпата се вози од ремен од вратило за рамнотежа.
 3. Инјекција - директно под притисок до 150 бари со систем за контрола на фазата. Цилиндри Ø82,5, удар на клипот 84,2 мм, сооднос на компресија 9,6.
 4. Полнење со 5W-30 масло - 4,6 литри, потрошувачка - 0,5 кг / 1 км. Бензин АИ-95 - 5,8-7,6 л / 100 км.
Зафатнина на моторот, кубни см1798
Максимална моќност, h.p.160
Максимален вртежен момент, N * m (kg * m) при вртежи во минута.250 (26) / 4200 година
250 (26) / 4500 година
Користено горивоБензин АИ-95
Потрошувачка на гориво, л / 100 км6.9 - 7.4
тип на моторВроден, 4-цилиндричен
Додади информации за моторотDOHC
Максимална моќност, h.p. (kW) на вртежи во минута160 (118) / 4500 година
160 (118) / 5000 година
160 (118) / 6200 година
Сооднос на компресија9.6
Дијаметар на цилиндар, мм81 - 82.5
Клипен удар, мм84.2 - 86.4
СуперполначТурбина
Емисија на СО2 во g / km158 - 171
Број на вентили по цилиндар4
Систем за старт-стопопционално

Каде е бројот на моторот

Бројот на моторот е означен на крајот од неговата прирабница, на раскрсницата со менувачот.

Модификации

Сериите EA888 се мотори со волумен 1,8-2 со турбо полнач, веќе има 4 генерации од нив: gen0 / 1, gen2, gen3, gen3B (верзија 2,0). Gen1 модификации / моќност: CDAA / 160, CDAB / 152, CDHB / 160, CJEB / 170. Во истиот ред се: BYT 1,8 TSI / 160, BZB / 160, CABA / 120, CABB / 170, CABD / 170.

Спецификации на моторот Volkswagen 1.8 TSI, подесување, прегледи

Проблеми со VW 1.8 TSI

 1. Синџир на возот на вентил. Со трчање од 100-140 илјади км, се забележува скок од заби од 1-3 степени на пренос. Се препорачува автомобилот да се остави закочен на падината.
 2. Систем за ладење. Дефекти на термостатот, истекување на пумпата се можни на километража од 50-60 илјади.
 3. Работен пар - заптивка за масло на коленестото вратило и вентил за вентилација на картерот. Поради протекување на воздух низ кутијата за полнење, брзината на мирување е нестабилна. Замена на делови е потребна по 90-120 илјади километри.

Зголемената потрошувачка на нафта се смета за главен проблем. Ова често се должи на несовршености во сепараторот за масло.

Подесување 1.8 ТСИ

Концернот Volkswagen исто така се занимава со подесување на чипови: електронската контролна единица на CABA со 120 коњски сили е зашиена на вообичаените 160 сили на другите модели. Зголемувањето на моќноста по постапката е можно од 160-170 на 215 КС.

Подесување за фаза 2 - инсталација на интеркулер за полнење на воздухот - интеркулер и долна цевка... Постапката дава зголемување до 240-250 јачина.

На што се инсталираа автомобилите

Моторите BZB 1.8 TSI ги ставаат брендовите на автомобили:

 • Ауди А3 8П;
 • Фолксваген Пасат Б6;
 • Шкода Суперб 2;
 • Шкода Октавија 2;
 • Седиште Алтеа 1;
 • Седиште Леон 2;
 • Седиште Толедо 3.

Мотори од подоцнежните години на производство CJSA 1.8 TSI се комбинираат со модели на автомобили:

 • Ауди А3 8В;
 • Седиште Леон 3;
 • Шкода Октавија 3;
 • Фолксваген Пасат Б8.

Додадете коментар

×