Как почистить обивку в машине?

Содержание

Tapicerka w samochodzie stanowi nie tylko siedlisko niewidocznych dla ludzkiego oka roztoczy i bakterii, ale również pozostaje nieustannie narażona na powstawanie plam i chłonięcie nieprzyjemnej woni potu czy dymu z papierosów. W dodatku brud może utrwalać się na powierzchni foteli pod wpływem wysokich temperatur i wpadającego przez szybę słońca, dlatego samo odkurzanie nie przywróci im świeżości. Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie czyścić pokrycia siedzeń, boków drzwi oraz wykładzinę podłogową.

Что вы узнаете из этого поста?

  • Jak wyczyścić tapicerkę auta z zabrudzeń?
  • Czy istnieją domowe sposoby na czyszczenie tapicerki?
  • Dlaczego regularne czyszczenie tapicerki jest konieczne?

Короче говоря

Czysta, zadbana tapicerka jest wizytówką każdego kierowcy, zatem należy o nią regularnie dbać. Plamy warto usuwać wtedy, gdy są jeszcze świeże, dzięki czemu nie powinny wniknąć w materiał na stałe i nie odpłacą się przykrym zapachem. Popularne domowe sposoby nie zawsze radzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Wtedy ratunkiem są dostępne w sklepach motoryzacyjnych pianki, spraye i odplamiacze, a w najcięższych przypadkach – fachowe firmy specjalizujące się w czyszczeniu tapicerek samochodowych.

Regularne czyszczenie tapicerki to absolutna konieczność

Brudna, zaniedbana tapicerka, nie tylko jest niehigieniczna i negatywnie wpływa na wygląd Twojego samochodu, ale również szybciej od zadbanej blaknie, ulega przetarciom, a na domiar złego – gdy jest wykonana ze skóry – pęka. W konsekwencji wraz z pogłębianiem się jej złego stanu, obniża się wartość pojazdu.

Aby tapicerka na długo cieszyła oko, każde nowo powstałe zabrudzenie warto usuwać na od razu, dzięki czemu cały proces może przebiec szybciej i łatwiej. Do najbardziej uporczywych plam zalicza się te powstałe z napojów na bazie mleka i alkoholu, gdyż stanowią one źródło nieprzyjemnego zapachu, który trudno zwalczyć. Na szczęście w większości przypadków tapicerkę udaje się doczyścić samodzielnie. Oto, jakimi środkami ułatwisz sobie to zadanie.

🚀Еще по теме:
  Передняя подвеска автомобиля - ее виды, их преимущества и недостатки.

Как почистить обивку в машине?Jak samodzielnie czyścić tapicerkę w samochodzie?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie tapicerki, wyciągnij z auta wycieraczki podłogowe. Gumowe należy umyć gąbką lub szczotką i pozostawić do wyschnięcia, a materiałowe starannie odkurzyć. W tym celu możesz użyć poręcznego odkurzacza samochodowego albo zwykłego domowego sprzętu z wąską nakładką (idealną do trudno dostępnych miejsc) lub szczotką, która szybko upora się z zalegającym na podłodze piachem. Podczas odkurzania pamiętaj o fotelach, okolicach dźwigni biegów i bagażniku, a po sprzątaniu porządnie wywietrz kabinę, by jeszcze skuteczniej zwalczyć roztocza.

Samodzielne pranie tapicerki

Usunięcie trudnych plam z materiałowej tapicerki zazwyczaj wymaga użycia specjalnych kosmetyków samochodowych. Mogą one występować w różnych pod postacią silnych odplamiaczy zakończonych szczoteczką, preparatów w sprayu czy aktywnych pianek. Wszystkie stosuje się punktowo na zabrudzenie, pociera, a następnie pozostawia do wyschnięcia i ponownie odkurza tapicerkę. Cena tego typu produktów z reguły nie przekracza 30 złotych.

Zadanie nie powinno się jednak kończyć na samym usunięciu plam – aby w ich miejscu nie pozostały brzydkie zacieki, warto czyszczenie rozciągnąć na cały element (np. podłokietnik czy siedzisko), a następnie porządnie je osuszyć, dzięki czemu w ich głębi nie rozwinie się pleśń.

Domowe sposoby w walce z zabrudzeniami

Samochód nieodzownie towarzyszy Ci w rodzinnych podróżach i zdarza się, że zastępuje namiot podczas biwaku? Cóż, kanapki i napoje to nic nadzwyczajnego w kabinie auta. Znamy kilka sposobów, dzięki którym po przekąskach w samochodzie nie zostanie najmniejszy ślad.

Plamy po kawie i herbacie łatwo usuniesz, pocierając je ściereczką nasączoną wodą z octem. Tłuste plamy warto posypać talkiem i po kilkunastu minutach odkurzyć lub spróbować usunąć je gąbką i płynem do mycia naczyń.

W przypadku silnych zabrudzeń, które nie ustępują pod wpływem środków chemicznych i domowych trików, pozostaje oddać auto w ręce specjalistycznej firmy zajmującej się praniem tapicerek samochodowych. Koszt kompleksowego czyszczenia zaczyna się od 100 złotych.

🚀Еще по теме:
  И ФБР советует завернуть ключ в фольгу

Podstawowa pielęgnacja skórzanej tapicerki

Do usuwania trudnych zabrudzeń ze skórzanych tapicerek idealnie sprawdzają się preparaty dedykowane do skóry. Gdy brud zniknie z powierzchni foteli, należy je dobrze wysuszyć, a następnie nanieść na nie warstwę środka ochronnego, dzięki któremu odzyska swoją miękkość i stanie się bardziej odporna na wnikanie przyszłych zanieczyszczeń.

Wszystko, co niezbędne, aby przywrócić blask, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz auta, znajdziesz na avtotachki.com.

Также проверьте:

Как подготовить машину к продаже?

Как освежить салон автомобиля за пять шагов

Для вспышки. Как очистить машину пошагово?

, unsplash.com.

Главная » Статьи » Эксплуатация машин » Как почистить обивку в машине?

Добавить комментарий