10 mítosz Ayrton Senről: igaz vagy hamis?
Cikkek

A néhai háromszoros Forma-1-es világbajnok, Ayrton Senna legenda a sportrajongók körében, és sokak számára továbbra is a legjobb pilóta a pályán.

1. május 1994-jén bekövetkezett halála után Sennát gyorsan mitologizálták, de akik élőben nézték, azok egyre kevesebben voltak, a fiatal rajongók pedig a 80-as évek rossz minőségű televíziós közvetítéséből képet kaptak tehetségéről.

Az Ayrton Senna nevét viselő oldal, amelyet a pilóta emlékének megőrzése érdekében hoztak létre családja jóváhagyásával, érdekes tényeket kínál a brazil karrierjéről és sikereiről. Beleértve ezt a 10 róla szóló mítoszt, amelyek némelyike ​​azonban nem felel meg a valóságnak. Lássunk és emlékezzünk meg egy tehetséges, de ellentmondásos pilótára.

Senna fék nélküli autóval nyeri a versenyt

Igaz. Azonban nem volt teljesen fék nélküli, de nem sokkal a brit Formula Ford verseny kezdete után a Snettertonban Senna megállapította, hogy problémák vannak a megállással. Az első körben több pozícióval hátralépett az élről, vezetését az autó új viselkedéséhez igazította. Ezután támadássorozatot indít, és bár csak a hátsó fékek működnek, sikerül visszaszereznie az első helyet és nyerni. A verseny után a szerelők meglepődve erősítették meg, hogy az első tárcsák jéghidegek voltak, vagyis nem használták őket.

A "Victory" című dalt Ayrton sikereiről írták

Fekvő. Ez a brazil dal a Senna Forma-1-es győzelmének szinonimájává vált, de az az igazság, hogy a rajongók először az 1983-as Brazil Nagydíj döntőjén hallották, amikor Nelson Piquet nyert. Akkor Senna még a brit Formula 3-ban versenyzett.

Sennát a Forma-1-es versenyzők választották ki

Igaz. 2009 végén az Autosport magazin felmérést szervezett az összes olyan aktív Forma-1-es versenyzőről, akik legalább egy versenyt jegyeztek a bajnokságban. Az első helyre Senna került, őt Michael Schumacher és Juan Manuel Fangio követte.

Tavaly a Forma-1 hasonló szavazást szervezett a 2019-es bajnokságban versenyző pilóták között, és közülük 11-en szavaztak Senára.

Senna az utolsó pozícióból nyerte a versenyt

Fekszik. Sennának 41 F1-győzelme van, de az utolsó rajtpozíció, ahonnan futamot nyert, az 5-ben, Phoenixben az 1990. volt a rajtrácson.

Senna csak egy fokozatban nyerte meg a versenyt

Igaz. Alig van olyan Forma-1-es rajongó, aki ne ismerné Senna 1991-es brazil győzelmét. Ez az első sikere otthon, de a 65. körben rájön, hogy elfogyott a harmadik sebességfokozata, majd nem tudja bekapcsolni a negyediket stb. A doboz hamarosan reteszelődik, de Senna a verseny utolsó 4 körét hatodik fokozatban teszi meg, elveszíti a vezetést, de megnyeri a versenyt. A fináléban alig jönnek le az ujjai a kormányról, és a dobogón nehezen talál erőt a kupa felemeléséhez.

Senna szerződést ír alá a Ferrari vezetésére

Fekvő. Ayrton soha nem titkolta, hogy a Scuderia csapatában szeretne játszani, de soha nem írt alá szerződést a csapattal. Van azonban megbízható információ arról, hogy Luca di Montezemolóval tárgyalt és miután Williams valószínűleg a Ferrarihoz költözik.

Sennának egy körből sikerült lezárnia a másodikat

Fekszik. De Ayrton többször is közel került hozzá. Tökéletes példa erre az első F1-es győzelme 1985-ben Portugáliában – 1 perc 2 másodperccel nyert a második Michele Alboreto és egy körrel a harmadik Patrick Tambe előtt.

Senna rögzítette a boxok leggyorsabb körét

Ez igaz. Elképesztően hangzik, de tény. 1993-ban a Donington Parkban Senna megszerezte egyik leghíresebb győzelmét, és a rajt utáni első kör legendás volt – öt autóval előzte meg a vezetést. Az 57. körben Sena átrepült a boxon, de nem állt meg a McLaren szerelőinél – sokáig azt hitték, hogy ez rádiókommunikációs problémák miatt volt. De Ayrton elmagyarázza, hogy ez az Alain Prost elleni harc stratégiájának része volt. Akkoriban nem volt sebességkorlátozás a dobozokon.

Senna már az első rajt óta remekül érzi magát a nedves pályán

Fekvő. Senna nem teljesített jól az első nedves gokartversenyén, de ez arra késztette, hogy még többet gyakoroljon a nedves pályán. És minden esőt Sao Paulóban használ az autójának vezetésére.

Senna megmentette Forma-1-es kollégájának életét

Igaz. Az 1992-es Belga Nagydíj egyik edzésén Senna megállt a pályán, hogy segítsen a súlyosan sérült Eric Coma-nak. A francia Ligie üzemanyagot szivárog, Ayrton pedig attól tart, hogy az autó felrobbanhat, ezért behatol Coma eszméletlen autójába, és a motor leállításával aktiválja az autó kulcsát.