Probna vožnja Opel slavi pobedu 1996. sa čuvenom Calibrom V6
Test Drive

Opel proslavlja pobjedu 1996. godine čuvenom Calibrom V6

Klasični AVD Oldtimer Grand Prix održava se na Nürburgringu.

AVD Oldtimer Grand Prix na legendarnom Nürburgringu glavni je događaj sezone za ljubitelje klasičnih automobila. Ove godine brend Opel slavi svoju uspešnu tradiciju motosporta sa poznatim automobilima sa atletskih prvenstava. Vodeći model je Calibra V6, koji je 1996. osvojio prvenstvo International Touring Car (ITC). Crna Calibra sa Cliffovim promotivnim logom, koju je pilotirao Manuel Reuters, osvojila je posljednju titulu u ITC seriji, uprkos jakoj konkurenciji timova. Alfa Romeo i Mercedes. Na Nirburgringu, Calibru sa pogonom na sve točkove će pilotirati bivši vozač DTM-a i ambasador brenda Opel Joachim (“Jokel”) Winkelhock.

Ali Calibra V6 neće biti sama na lansiranju. ITC šampionski automobil će voziti Irmscher Manta A (sa kojim su legende relija Walter Röhl i Rauno Aaltonen osvojile Spa 24 sata 1975.), Grupa 4 Gerent Opel GT sa 300 KS. With. trkaći Steinmetz Commodore od 1971. Ostali favoriti publike su Opel Rekord C grupe 5, poznat i kao "Crna udovica", kao i Grupa H Opel Manta, koja nije propustila Nirburgring 24 sata od svog debija na stazi. Astra V8 Coupe sa 500 konjskih snaga koji je 24. osvojio 2003-časovni maraton Green Hell također se osjećao kao kod kuće s Manuelom Reiterom, Timom Scheiderom, Marcelom Tiemannom i Volkerom Strichekom. Trkaća Astra pod nazivom OPC X-Treme je skoro u serijskoj proizvodnji, a automobil, predstavljen na štandu brenda na Salonu automobila u Ženevi 2001. godine, biće prikazan na Oldtimer Grand Prixu ove godine. Posebno za ljubitelje relija, OPC X-Treme će na štandu Opel Classic u padoku pratiti tri reli automobila kojima je upravljao bivši svjetski i evropski prvak u reliju Walter Röhl – Ascona A i Kadett C GT/E iz legendarne ere Röhl/Berger i Opel Ascona 400, gdje su Rehl i njegov suvozač Christian Geistdörfer osvojili krunu Svjetskog prvenstva u reliju 1982. godine.

Pored klasičnih sportskih automobila, u trenutnoj generaciji Opela bit će predstavljen i automobil za staze iz serije TCR. Nova Opel Astra TCR službeno će debitovati u sklopu Oldtimer GP-a i pridružit će se Calibri V6 i kompaniji na stazi. Opel Astra TCR kombinira serijski automobil i najnoviju trkačku tehnologiju, omogućavajući timovima kupaca da se utrkuju na kratkim i maratonskim stazama u skladu sa strogo regulisanim pravilima. Astru s pet vrata pokreće vrlo učinkovit 2,0-litreni turbo motor, reguliran propisima na 300 KS. i 420 Nm maksimalnog obrtnog momenta. Ali sa vlastitom težinom od samo 1200 kilograma, ove brojke su više nego dovoljne da pruže vrlo atraktivan sportski spektakl za javnost i dostupan ekipama na stazi.